Jakie jest młodzieżowe słowo roku?

2023-12-13 20:30:33(ost. akt: 2023-12-13 20:35:04)

Autor zdjęcia: pix

Znamy wyniki ósmej edycji konkursu PWN Młodzieżowe Słowo Roku. Zwycięskie słowo "Rel" jest wyrażeniem aprobaty dla tego, co mówił przedmówca. Na plebiscytowym podium znalazły się także "sigma" i "oporowo". Kapituła przyznała dodatkowo Nagrodę Jury dla słowa "oddaje".
Młodzieżowe słowo roku 2023 r. jest wyrazem zgody. Dosłownie i metaforycznie. Z jednej strony oznacza aprobatę tego, co mówił przedmówca, z drugiej – obrazuje zgodną współpracę uczestników dialogu.

Rel ma też (prawie) wszystkie cechy językowego hitu. Jest światowe, pochodzi od angielskiego relatable ‘możliwy do powiązania z czymś’, jest krótkie, funkcjonuje jako samodzielny skrót umożliwiający szybką i puentującą reakcję komunikacyjną, jest przyjazne, gdyż tworzy atmosferę pozytywności przez oddawanie takich znaczeń jak: „zgadzam się z tobą”, „czuję tak samo”, „potwierdzam”, „racja”, i w końcu – jest bardzo popularne wśród młodzieży – pisze w swoim komentarzu Przewodnicząca Jury, Anna Wileczek.


Drugie miejsce ze względu na ilość oddanych głosów zdobył wyraz: sigma – popularne określenie osoby niezależnej, pewnej siebie, podziwianej i odnoszącej sukcesy. Na trzecim miejscu znalazło się oporowo, używane jako synonim wyrażenia „do oporu/ w opór”.

Członkowie kapituły przyznali także Nagrodę Jury dla słowa oddaje, wyróżniającego się w plebiscycie zdominowanym przez zapożyczenia angielskie jako polskie, kreatywne językowo słowo. Wyraz ten oznacza: „coś się opłaca, zwraca włożony wysiłek (niekoniecznie pieniądze)”.