Czerwona Planeta w niewyjaśnionym tańcu z wiatrem słonecznym

2023-12-13 19:20:51(ost. akt: 2023-12-13 19:28:08)

Autor zdjęcia: Pixabay

Urządzenia monitorujące Marsa wykryły niezwykłe zjawisko po silnym podmuchu wiatru słonecznego, który przeszedł przez nasz Układ Słoneczny.
Z najnowszych doniesień NASA wynika, że urządzenia monitorujące Marsa wykryły niezwykłe zjawisko po silnym podmuchu wiatru słonecznego, który przeszedł przez nasz Układ Słoneczny. Według agencji kosmicznej, atmosfera Czerwonej Planety dosłownie "wystrzeliła" w reakcji na to nieoczekiwane zjawisko. Naukowcy opisują to jako kosmiczne wykrzywienie atmosfery, które miało miejsce 26 grudnia 2022 roku. Najnowsze ustalenia dotyczące tego zjawiska mają zostać przedstawione na nadchodzącym spotkaniu Amerykańskiej Unii Geofizycznej 2023.

Według danych uzyskanych z sondy kosmicznej MAVEN, krążącej wokół Marsa, grudniowy incydent spowodował nagły i gwałtowny spadek liczby cząstek słonecznych. Jednocześnie odnotowano nietypową zmianę w marsjańskiej atmosferze. Jonosfera wraz z indukowanym w niej polem magnetycznym rozszerzyła się o tysiące kilometrów, co skutkowało trzykrotnym zwiększeniem jej wielkości. Chociaż Mars stracił swoją magnetosferę około 4 mld lat temu, w jonosferze planety dochodzi do tzw. indukcji pól magnetycznych.

Naukowcy podkreślają, że zaobserwowany proces jest niezwykle rzadki i może dostarczyć nowych informacji na temat reakcji innych planet na swoje kosmiczne otoczenie. Te informacje poszerzą naszą wiedzę na temat możliwości zachowań planet w innych układach planetarnych.

Jasper Halekas z Uniwersytetu Iowa, główny autor badań, wyjaśnia: "Kiedy po raz pierwszy zobaczyliśmy te dane i zauważyliśmy, jak dramatyczny był spadek wiatru słonecznego, było to prawie niewiarygodne. Utworzyliśmy grupę roboczą, aby zgłębić to zjawisko, i odkryliśmy, że ten okres był bogaty w niesamowite elementy."

Wiatr słoneczny w naszym Układzie Słonecznym jest zazwyczaj stosunkowo stały i obejmuje wszystkie planety w systemie. Cząsteczki stale emanują z naszej gwiazdy, tworząc rodzaj "ciśnienia", które maleje wraz z odległością od Słońca. Siła strumienia może się zmieniać w zależności od aktywności słonecznej, a niektóre obszary Słońca mogą wywoływać silniejsze wiatry słoneczne.

Specjaliści sugerują, że wiatr słoneczny, który uderzył w Marsa w grudniu 2022 roku, składał się z dwóch różnych wiatrów. Jeden z nich był wolniejszy i został "pochłonięty" przez drugi, szybszy wiatr nadchodzący z tyłu. Sonda MAVEN zarejestrowała początkowo większą gęstość cząstek pochodzących z "superwiatru", ale niedługo potem odnotowano znaczny ich spadek - gęstość cząstek zmalała około stukrotnie, a ciśnienie wiatru słonecznego spadło około 10-krotnie.

Efektem tego zjawiska było powstanie niezwykłej "pustki". Po jej wystąpieniu atmosfera Czerwonej Planety uwolniła się z "kosmicznego uścisku", rozszerzając swój zasięg i stając się jednocześnie bardziej spokojną. Zarejestrowanie takiego zjawiska może pomóc w odkryciu tajemnicy utraty atmosfery przez tę planetę.

Halekas podsumowuje: "Naprawdę obserwujemy, jak Mars reaguje, gdy wiatr słoneczny zostaje skutecznie usunięty. To fascynujące studium tego, jak wyglądałaby planeta, gdyby krążyła wokół mniej "wietrznej" gwiazdy."