Nowa wystawa w Muzeum Mazowieckim - secesyjny „Sklepik modniarski”

2023-12-07 16:08:34(ost. akt: 2023-12-07 13:50:33)

Autor zdjęcia: Muzeum Mazowieckie w Płocku

Muzeum Mazowieckie w Płocku przygotowało nową ekspozycję - „Wszystko dla pań. Sklepik modniarski”. Prezentowana kolekcja strojów i akcesoriów mody z przełomu XIX i XX wieku ze zbiorów własnych jest tam uzupełnieniem wystawy poświęconej secesji, największej w Polsce.
„Sklepik modniarski” znajduje się na ul. Tumskiej, w secesyjnej kamienicy, która jest główną siedzibą Muzeum Mazowieckiego w Płocku - informuje placówka, anonsując jednocześnie, że wystawa z kolekcją strojów i akcesoriów mody z przełomu XIX i XX wieku, zostanie otwarta w czwartek wieczorem.

„Głównym elementem aranżacji tego wnętrza są oryginalne meble sklepowe z 1906 r. zakupione jako wyposażenie sklepu w Tucholi” - podkreślono w informacji. Wyjaśniono, że ekspozycja składa się m.in. z trzech szaf oraz trzech lad sklepowych, przy czym „meble charakteryzują się subtelną, pastelową kolorystyką, kremowo-zieloną oraz delikatnymi motywami dekoracyjnymi”.

Jak zaznaczono w opisie nowej wystawy, uzupełnieniem umeblowania sklepowego jest tam zakupiony trzy lata temu komplet mebli bambusowych datowany na 1907 r., który posłużył do zaaranżowania „kącika buduarowego, w którym modna dama, odwiedzająca sklep mogła swobodnie i bez skrępowania przymierzyć suknię bądź inny element kobiecej garderoby”.

Interesującym elementem aranżacji ekspozycji jest specjalnie zaprojektowana w tym celu, stylizowana w motywy secesyjne, witryna sklepowa będąca zarazem gablotą muzealną, w której prezentowane są „najprzedniejsze suknie i stroje z przełomu wieków”, będące ostatnimi nabytkami do zbiorów placówki.

Wnętrzu, gdzie znajduje się ekspozycja - jak podkreślono - klimat epoki nadają również tapety wykonane według oryginalnych wzorów Williama Morrisa (1834-96) oraz wydruki wielkoformatowe z ówczesnych periodyków modowych z rycinami prezentującymi modną wówczas damską garderobę.

„Sklepik modniarski”, gdzie podziwiać można suknie balowe i wizytowe, także suknię ślubną, bluzki, bieliznę, torebki, buty, kapelusze, aplikacje, akcesoria balowe i toaletowe, jest uzupełnienie wystawy „Secesja”.

Na ekspozycji można też znaleźć oryginalną kasę sklepową, zupełnie jak z „Lalki” Bolesława Prusa - opisano.

Muzeum w Płocku powstało w 1821 r. z inicjatywy Towarzystwa Naukowego Płockiego. Placówka, która od tego czasu zmieniała swe siedziby i nazwy, rozbudowując jednocześnie zbiory i ekspozycje, początkowo historyczne i archeologiczne, jest uznawana za najstarsze muzeum publiczne w Polsce. Od 1963 r. nosi nazwę Muzeum Mazowieckiego.

W 2005 r. muzealne zbiory tej placówki przeniesiono z dawnego opactwa benedyktyńskiego do nowej jej siedziby odrestaurowanej, secesyjnej kamienicy przy ul. Tumskiej w centrum miasta, gdzie główną część ekspozycji stanowią typowe dla przełomu XIX i XX wieku wnętrza mieszkań, oddające klimat epoki secesji, a także zbiory malarstwa, rzeźby i rzemiosła okresu Młodej Polski.

W 2006 r. Muzeum Mazowieckie podjęło decyzję o rozszerzeniu działalności i realizacji stałej wystawy art deco. Ekspozycja została otwarta na początku września 2021 r. w zaadaptowanej na ten cel kamienicy przy ul. Kolegialnej, niedaleko głównej siedziby placówki. Na wystawie prezentowane są eksponaty z lat 20. i 30. XX wieku, w tym meble, rzemiosło i malarstwo.

Cała kolekcja Muzeum Mazowieckiego liczy obecnie ok. 100 tys. eksponatów, a stałe wystawy poświęcone secesji i art deco, to największe w Polsce ekspozycje tego rodzaju. (PAP)

Autor: Michał Budkiewicz