Fort Szczęśliwice zostanie zrewitalizowany. Powstaną tu restauracje, hotel i biura

2023-12-07 12:16:55(ost. akt: 2023-12-08 08:18:40)

Autor zdjęcia: z

Firma Arche sfinalizowała zakup nieruchomości, zapłaciła za nią 15 mln dolarów netto - 63 mln zł. Fort odzyska swój blask i zacznie tętnić życiem.
Inwestycja obejmuje rewitalizację i przebudowę Fortu Szczęśliwice. Nieruchomość o powierzchni ok. 10ha położona jest pomiędzy ulicami Śmigłowca, Drawską, Zadumaną i Alejami Jerozolimskimi.
Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego mogą tam powstać obiekty o funkcji hotelowej, gastronomicznej lub biurowej. Obiekt jest wpisany do ewidencji zabytków. Możliwa jest jego przebudowa za zgodą wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Fot. z

Fort przed rewitalizacją znajdował się w opłakanym stanie.

Fot. x

Fort Szczęśliwice przed kilkoma dniami kupiła polska spółka Arche, która zajmuje się m.in. przebudową obiektów zabytkowych na hotele. Właścicielem firmy jest Władysław Grochowski.

Fot. a

Jedną z flagowych inwestycji Arche jest hotel w Janowie Podlaskim. A właściwie zamek, o którym możemy się dowiedzieć, że "przyciąga pasjonatów historii, miłośników koni, amatorów pięknych krajobrazów, uroczych zakątków i malowniczo położonych wsi. Tu wciąż żywa jest ludowa tradycja, liczne zabytki są świadkami burzliwej i ciekawej historii regionu, a piękno przyrody daje wytchnienie i odpoczynek.
Tutaj zjeżdżają hodowcy koni z całego świata, do jednej z najsłynniejszych stadnin koni arabskich położonej niespełna 2 km od terenu Zamku."

Fot. a

Miejmy nadzieję, że Fort, podobnie jak wcześniej Zamek podniesie się z ruin.
Fort powstał w rejonie dawnej wsi Szczęśliwice. Było to typowe umocnienie o narysie regularnego pięcioboku z dwoma czołami.
Fort otaczała sucha fosa (w późniejszym okresie zapełniła się wodą), broniona przez ceglane kaponiery. Posiadał również dwa schrony koszarowe. W latach dziewięćdziesiątych XIX wieku, w ramach modernizacji twierdzy, obiekt przeznaczono na funkcje magazynowe. Po 1909 roku, w czasie likwidacji twierdzy, zniszczono część zabudowań fortu.

Podczas obrony Warszawy we wrześniu 1939 roku fort został zajęty przez Niemców.

Po II wojnie światowej na terenie fortu wybudowano garaże, po których pozostały fundamenty. Zachowały się wały, dwa budynki koszar czołowych i ruiny kaponier barkowych. Teren fortu od lat 60. otaczają ogródki działkowe (ROD Fort Szczęśliwice)

W 2004 obiekt został sprzedany w 2004 przez Agencję Mienia Wojskowego prywatnemu właścicielowi.
Wejście na teren fortu jest możliwe od strony ul. Śmigłowca.