Czy koalicja wygasza wakacje kredytowe?

2023-12-05 14:46:35(ost. akt: 2023-12-05 14:51:34)
Nowo powstająca koalicja jak widać jest pasem transmisyjnym dla różnego rodzaju lobbystów - mówił PAP rzecznik rządu Piotr Müller nawiązując do projektów: tzw. ustawy wiatrakowej oraz wakacji kredytowych.
Nowo powstająca koalicja jak widać jest pasem transmisyjnym dla różnego rodzaju lobbystów - mówił PAP rzecznik rządu Piotr Müller nawiązując do projektów: tzw. ustawy wiatrakowej oraz wakacji kredytowych.

Pod koniec listopada grupa posłów Polski 2050-TD wniosła do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o finansowym wsparciu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Według projektu, w 2024 r. wakacje kredytowe miałyby przysługiwać, jeżeli wydatki kredytobiorcy, związane z obsługą miesięcznych rat kredytu mieszkaniowego, przekraczają 40 proc. średniego miesięcznego dochodu. Autorzy projektu wskazali, że projektowane rozwiązanie zapewni, że z zawieszenia spłaty raty kredytu skorzystają gospodarstwa domowe, dla których obciążenie spłatą zwiększonych rat kredytowych jest rzeczywiście duże i nie są one w stanie płacić rat kredytu i pokrywać innych zobowiązań.

Jak wynika z informacji zamieszczonej na stronie internetowej Sejmu, we wtorek projekt został wycofany.

Sprawę skomentował w rozmowie z PAP rzecznik rządu.

"Nowo powstającą koalicja jak widać jest pasem transmisyjnym dla różnego rodzaju lobbystów. Najpierw ustawa dotycząca wiatraków i absolutna liberalizacja przepisów w tym zakresie, a teraz również kwestia wakacji kredytowych, które miały być w znaczącej mierze ograniczone - do tego poziomu, że prawie nikt z nich w Polsce nie mógłby skorzystać" - skomentował Müller.

Jak dodał, rządowy projekt o wakacjach kredytowych czeka na rozpatrzenie w Sejmie. "To pomoc dla ponad miliona polskich rodzin" - podkreślił.

"Tymczasem poseł (Polski 2050) Paulina Hennig-Kloska zrezygnowała w poniedziałek z bycia sprawozdawcą tego projektu, a we wtorek partia Szymona Hołowni w pośpiechu zrezygnowała jednak z jego forsowania, gdy zdemaskowano, że pokrywa się z postulatami lobby bankowego" - ocenił polityk PiS.

"Wskazany projekt realizuje interesy lobby bankowego poprzez ograniczenie do minimum beneficjentów programu, de facto niszcząc program wakacji kredytowych" - stwierdził Müller.

W połowie listopada do Sejmu trafił rządowy projekt noweli ustawy o wakacjach kredytowych, ponownie przyjęty przez Radę Ministrów. Zaproponowano w nim - w porównaniu z obowiązującymi regulacjami - wprowadzenie ograniczenia katalogu osób uprawnionych do skorzystania z zawieszenia spłaty kredytu. Uprawnienie to miałoby przysługiwać co do zasady kredytobiorcom, jeśli kwota kapitału udzielonego im kredytu była nie wyższa niż 400 000 zł.

W przypadku wyższej kwoty kapitału, ale nie większej niż 800 000 zł, zawieszenie spłaty kredytu byłoby możliwe jeżeli stosunek wydatków związanych z obsługą miesięcznej raty kapitałowej i odsetkowej kredytu do średniego miesięcznego dochodu gospodarstwa domowego kredytobiorcy przekracza 50 proc.

Wskazano, że rozwiązanie takie jest odwzorowaniem warunków umożliwiających kredytobiorcy skorzystanie z pomocy Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.

Wakacje kredytowe obowiązują od połowy 2022 r. Zarówno w roku 2022, jak i 2023 kredytobiorcy mogli zawiesić spłatę czterech rat kredytu mieszkaniowego w ciągu roku, jednak wcześniejsze przepisy nie zawierały żadnych ograniczeń co do wysokości zaciągniętego kredytu. (PAP)

autor: Rafał Białkowski

rbk/