Deweloper nabył historyczny fort w sercu Warszawy. Znamy plan na przyszłość

2023-12-04 19:02:08(ost. akt: 2023-12-05 01:32:19)

Autor zdjęcia: Google Maps

Spółka Arche, ceniona za swoją działalność w branży deweloperskiej i hotelarskiej, ukończyła proces zakupu warszawskiego Fortu Szczęśliwice. Wcześniej obszar ten, obejmujący ruiny wojskowych budowli z XIX wieku, znajdował się w posiadaniu tureckiego przedsiębiorcy Sabriego Bekdasa. Nowy właściciel, który zainwestował 15 milionów dolarów w 10-hektarowy teren, specjalizuje się w rewitalizacji zabytkowych budynków. Już teraz poznaliśmy plany na rozwój tego obszaru .
Firma Arche, należąca do Władysława Grochowskiego, po raz pierwszy ogłosiła swoje plany w czerwcu tego roku. Według informacji opublikowanych przez branżowy portal PropertyNews.pl w środę, 29 listopada, firma sfinalizowała zakup działki po wewnętrznej stronie fosy oraz drogi dojazdowej łączącej ją z ul. Śmigłowca. Warto zauważyć, że na obszarze zlokalizowanym poza fosą znajdują się ogródki działkowe.

Poprzedni właściciel, turecki przedsiębiorca Sabri Bekdas, uzyskał 15 milionów dolarów netto za 10-hektarową działkę, położoną w atrakcyjnym punkcie stolicy. Działkę nabył osobiście w 2004 roku od Agencji Mienia Wojskowego. Jak przypomina Wyborcza.pl, początkowy plan inwestora zakładał stworzenie kompleksu hotelowego i centrum konferencyjnego, jednak z powodu ograniczeń planu zagospodarowania przestrzennego, który nie pozwalał na tak intensywną zabudowę, nie mógł zrealizować tych planów. Ze względu na trudności w realizacji projektów, Sabri Bekdas od pewnego czasu poszukiwał nabywcy dla tej nieruchomości.

Co może tu powstać?
Zgodnie z informacjami portalu, plan zagospodarowania terenu Fortu Szczęśliwice przewiduje możliwość przeznaczenia go na cele hotelowe, gastronomiczne lub biurowe. Chociaż Fort może ulec pewnym modyfikacjom, plan dopuszcza jedynie umiarkowane zmiany. Zabudowa wewnątrz dawnej fosy nie może przekroczyć 20 procent powierzchni, a wysokość budynków ograniczona jest do 13,5 metra. Dodatkowo, 60 procent terenu musi pozostać obszarem zielonym.

Historyczne budynki na terenie Fortu Szczęśliwice nie figuruje w rejestrze zabytków, lecz jedynie w ewidencji, co ułatwia działania. Jednakże, dla rozpoczęcia prac zgodnych z planem zagospodarowania, konieczna jest zgoda konserwatora zabytków.

"Widzimy w tym miejscu duży potencjał" - wypowiedział Piotr Grochowski z firmy Arche w czerwcu dla portalu Wyborcza.pl. Firma specjalizuje się w inwestycjach związanych z rewitalizacją zabytkowych budynków, a jeden z ich flagowych projektów to hotel na terenach dawnej cukrowni w Żninie (woj. kujawsko-pomorskie). W końcu roku 2021 firma nabyła również obszar po Królewskiej Fabryce Papieru w podwarszawskim Konstancinie, gdzie planuje stworzenie osiedla mieszkaniowego z punktami usługowymi za kwotę 13 mln euro za 56 hektarów gruntu.

Fort Szczęśliwice, powstały w latach 80. XIX wieku, był jednym z fortów pierścienia wewnętrznego Twierdzy Warszawa. W trakcie obrony stolicy we wrześniu 1939 roku został zdobyty przez Niemców. Po II wojnie światowej na terenie fortu zbudowano garaże, a obecnie pozostały tylko fundamenty. Mieściła się tam również strzelnica. Obecnie teren Fortu Szczęśliwice niewiele się zmienił, a historyczna zabudowa podlega dalszej degradacji, m.in. z powodu aktów wandalizmu.

Źródło:Media