Wzgórze Tumskie rozświetlą świąteczne dekoracje z labiryntem i bajkowym lasem

2023-12-04 12:15:57(ost. akt: 2023-12-04 10:22:30)

Autor zdjęcia: ORLEN

Wzgórze Tumskie w Płocku, najstarszą część miasta, skąd rozciąga się malowniczy widok na dolinę Wisły, rozświetli 9 grudnia 26 barwnych dekoracji wykonanych w technologii LED. Płockie Ogrody Światła z labiryntem i bajkowym lasem będzie można zwiedzać do 7 stycznia przyszłego roku.
Kolorową iluminację już po raz siódmy przygotuje Orlen, którego główny zakład produkcyjny, największy kompleks rafineryjno-petrochemiczny w Polsce, znajduje się właśnie w Płocku. Jak ogłosił we wtorek koncern, w tym roku w ramach Płockich Ogrodów Światła powstanie 26 wielobarwnych dekoracji z motywami bożonarodzeniowymi i bajkowymi - ich inauguracja odbędzie się 9 grudnia.

Wzgórze Tumskie, które rozświetlą instalacje wykonane w technologii LED, to najstarsza część Płocka z katedrą, dawnym opactwem benedyktyńskim i parkiem, położona na wysokiej na ok. 50 metrów nadwiślańskiej skarpie.

"Spacer po ogrodach zacznie się przejściem świetlną bramą główną, która prowadzi prosto w alejkę zakochanych. Pomiędzy koronami drzew zostanie rozciągnięta girlanda sopli, która da efekt świetlnego sklepienia. Dodatkowo całość kompozycji zostanie udekorowana kulami zawieszonymi na całej długości alei" - wyjaśnił Orlen, zapowiadając atrakcje Płockich Ogrodów Światła.

Największą przestrzeń parku zajmie kolorowy labirynt o powierzchni prawie 300 metrów kw. i wysokości 3,5 metra, wewnątrz staną kolorowe figury 3D, a w pobliżu - w punkcie widokowym, skąd podziwiać można panoramę doliny Wisły - pojawi się królewska kareta zaprzężona w parę koni. Nieopodal, w bajkowym lesie spotkać będzie można jego bajkowych mieszkańców: sarnę, wiewiórkę, zająca, lisa, pawia i oczywiście renifera.

Stamtąd królewskie lilie poprowadzą zwiedzających do 12-metrowej zdobionej choinki. "Jej wygląd do złudzenia przypominać będzie naturalny świerk, ozdobiony setkami bombek, prezentów i łańcuchów. Cała kompozycja będzie zbudowana z tysięcy wielobarwnych punktów świetlnych" - podkreślił Orlen.

Jak wyjaśniono w informacji, Płockie Ogrody Światła będzie można odwiedzać codziennie do 7 stycznia przyszłego roku, przy czym w dni powszednie iluminacja będzie eksponowana od godz. 15.30 do północy, natomiast w okresie świąt Bożego Narodzenia oraz sylwestrowo-noworocznym ekspozycja będzie przedłużona - do godz. 2.00 w nocy.

Orlen zwrócił uwagę, że technologia LED, która posłuży do wykonania kolorowych dekoracji, gwarantuje pobór energii nawet 10-krotnie mniejszy niż w przypadku zastosowania tradycyjnych źródeł światła. Koncern zaznaczył jednocześnie, z wszystkie iluminacje będą zasilane bezpiecznym napięciem - do 36V lub zostaną wyposażone w dodatkowe układy separacyjne.

Uroczysta inauguracja Płockich Ogrodów Światła, jak ogłosił we wtorek Orlen, nastąpi w sobotę, 9 grudnia, o godz. 16.30. "Pojawią się postacie z bajek oraz szczudlarze. Nie obędzie się bez słodkich niespodzianek, a przez cały czas atrakcjom towarzyszyć będzie świąteczna muzyka" - zapowiedział koncern.

W 2018 r. prezydent RP Andrzej Duda ustanowił płockie Wzgórze Tumskie Pomnikiem Historii. W tym samym roku odbyła się tam specjalna edycja Płockich Ogrodów Światła pod hasłem "Święta 1918 - 2018", poświęcona 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Oprócz barwnej iluminacji przygotowanej przez Orlen, czynna była tam wówczas wystawa IPN "Ojcowie Niepodległości".

Położona na Wzgórzu Tumskim w Płocku katedra jest jedną z pięciu najstarszych w kraju i jedną z trzech, gdzie spoczywają dawni władcy Polski. To największa nekropolia Piastów. W bazylice tej, oprócz Władysława I Hermana i jego syna Bolesława III Krzywoustego, pochowanych jest 14 piastowskich książąt mazowieckich, w tym Bolesław IV Kędzierzawy i Konrad I Mazowiecki. Spoczywa tam także księżniczka Gaudemunda-Zofia, córka Wielkiego Księcia Litwy Trojdena, żona Bolesława II Mazowieckiego.

Na Wzgórzu Tumskim, w sąsiedztwie katedry, otoczonej parkiem kasztanowców z alejami spacerowymi, znajdują się też dawne opactwo benedyktyńskie - obecnie siedziba Muzeum Diecezjalnego, część średniowiecznego zamku z bramną Wieżą Szlachecką i wieżą zegarową oraz dawna kanonia - współcześnie siedziba założonego w 1820 r. Towarzystwa Naukowego Płockiego, najstarszego w Polsce.

Niedaleko położona jest z kolei najstarsza w Polsce szkoła i jedna z najstarszych w Europie, działająca w tym samym miejscu od 1180 r. – obecnie to Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Stanisława Małachowskiego. Zachowały się tam m.in. fundamenty wczesnośredniowiecznej kolegiaty św. Michała Archanioła, przy której szkoła została ufundowana, XV-wieczna wieża i XVII-wieczny budynek ówczesnego Kolegium Jezuickiego.(PAP)

Autor: Michał Budkiewicz