Urban art w DESA Unicum

2023-12-04 08:58:48(ost. akt: 2023-12-04 09:00:57)

Autor zdjęcia: pixabay

"Więcej niż graffiti", czyli urban art na wystawie i aukcji w Galerii DESA Unicum w Warszawie.
Urban art uznawany jest za wyjątkowo interesujące zjawisko w sztuce najnowszej. W obszarze tej sztuki pojawiają się takie nazwiska jak Cekas, Noriaki, Chazme718 czy SEPE.

Pod nazwą urban art kryje się połączenie sztuki ulicy - street art i graffiti, a także innych wizualnych działań artystów w przestrzeni miejskiej.

Każdy twórca operuje indywidualnym językiem i stylem łatwo rozpoznawalnym, a sama sztuka jest często wyrazem buntu oraz niezależnym działaniem poszczególnych artystów, reagujących i komentujących aktualne wydarzenia.

„Urban art już na dobre umiejscowił się w kategorii sztuki współczesnej, a polscy artyści stanowią mocną reprezentację na arenie międzynarodowej. Ich wystawy przyciągają tłumy w Berlinie, Denver, Paryżu czy Londynie, a teraz będzie można spotkać ich także w Warszawie” – zaznaczają organizatorzy wydarzenia.

„Trudno znaleźć w sztuce inny nurt, który skupiałby tak zróżnicowaną grupę artystów, jak urban art. Wystawa w DESA Unicum to okazja do zobaczenia, jak wieloma tematami interesują się twórcy i jak wiele technik stosują. Pojawią się na niej szablonowe prace duetu Monstfur oraz Bartka Stypki, abstrakcyjna kompozycja Proembriona czy collage Lumpa będący fragmentem scenografii do animacji. Wszystkich artystów łączy jeden mianownik – tworzą dzieła sztuki współczesnej na najwyższym poziomie” – mówi Joanna Wolan, ekspertka DESA Unicum.

Jednym z prezentowanych na wystawie artystów jest Robert Proch znany pod pseudonimem artystycznym TONE. Można powiedzieć, że jego twórczość trwale wpisała się w światowy kanon tego nurtu. Robert Proch wystawiał swoje prace m.in. w znanej londyńskiej galerii Steve'a Lazaridesa – kuratora i promotora Banksy'ego.

„Robert Proch był wybitnym artystą. Inspirował się licznymi stylami artystycznymi, od futuryzmu po najnowocześniejszą animację i współczesne graffiti. Czerpał z obserwacji tego, co go otaczało, ze współczesnego środowiska miejskiego. Miał w sobie niezwykłą zdolność przekładania animacji na język malarski, tworząc dynamiczne kompozycje na granicy figuratywności i abstrakcji” – dodaje Karolina Stanisławska, ekspert DESA Unicum.

Robert Proch niewątpliwie przeszedł do historii polskiej sztuki jako artysta rangi światowej z pierwszego nurtu muralizmu w Polsce. Jednak murale, rozsiane po całej Europie, były tylko niewielką częścią jego twórczości. Na swoją londyńską wystawę „Land without Footprints” u Steve’a Lazaridesa przygotował 15 obrazów, które stanowiły jego kolejny krok w stronę abstrakcjonizmu. Jak mówił sam Proch, frekwencja na wernisażu przekroczyła jego najśmielsze oczekiwania. Teraz na wystawie w DESA Unicum można podziwiać flagowy obraz tej niezwykłej wystawy i jednocześnie najlepszego cyklu w twórczości TONE – „Individuals”.

Architektura stanowi główny temat w twórczości Chazme718. Nowoczesne, zgeometryzowane pejzaże miejskie, które tworzy artysta, pozbawione są obecności człowieka – to w jaki sposób poszczególne bryły nawarstwiają się i piętrzą sprawia, że mamy do czynienia z „architekturą nierealną”.

Łona i Webber, duet rapera i producenta muzycznego, w swoim ostatnim teledysku „#nikiforszczecinski” składają hołd street artowi. Utwór opowiada o Nikiforze – szczecińskim ulicznym artyście, którego pracownią artystyczną było całe miasto, a galerią – parapet czy brama kamienicy. Prace tworzył ze wszystkiego, co miał pod ręką: gazetowych wycinków, roślin, cegieł. Teledysk zrealizował Lump, inny szczeciński artysta, jeden z najbardziej rozpoznawalnych twórców urban artu w Polsce. Lump w swoich muralach i instalacjach często posługuje się przedmiotami, które zostały porzucone lub zapomniane przez innych. Na wystawie w DESA Unicum znalazł się element scenografii tego artysty do wideoklipu utworu „#nikiforszczecinski”.

Wystawa „Sztuka współczesna. Urban art”, której kuratorkami są: Karolina Stanisławska i Joanna Wolan, będzie dostępna w salonie DESA Unicum do 5 grudnia. Tego samego dnia wieczorem odbędzie się aukcja dzieł. (PAP)

Autorka: Anna Bernat