Białołęka na mapie inwestycji wodociągowo-kanalizacyjnych Wodociągów Warszawskich

2023-12-03 10:00:00(ost. akt: 2023-12-01 14:44:25)

Autor zdjęcia: UM Warszawa

Inwestycje na terenie dzielnicy do roku 2030 obejmują kilkaset zadań związanych z rozbudową i modernizacją sieci wodociągowo-kanalizacyjnej. To stawia Białołękę na jednym z czołowych miejsc na liście planów inwestycyjnych w dzielnicach stołecznego MPWiK.
W tym roku udało się sfinalizować budowę sieci wodociągowej i kanalizacyjnej o łącznej długości około 4,6 km – sieć wodociągowa w dzielnicy wydłużyła się o ponad kilometr, pozostałe blisko 3,5 km to nowo wybudowana kanalizacja. Wśród ukończonych przedsięwzięć znalazła się budowa wodociągu w ulicach Aluzyjnej, Gerberowej, a także w drogach dojazdowych do ulic Piasta Kołodzieja 41B , Anilinowej czy Zbyszka z Bogdańca 17B. Nowe odcinki kanalizacji wybudowano w ulicach Osiedle, Anilinowej oraz w drodze dojazdowej do ulicy Anilinowej 1C, w drodze dojazdowej do ulicy Mochtyńskiej 110D, Berensona 32G, w ulicy Ambaras, Cytadeli, Dynamicznej, Poetów, Kupieckiej oraz Zegarynki. Te przedsięwzięcia umożliwiają podłączenie się do sieci 199 punktów adresowych – 19 do wodociągu i pozostałych 180 do kanalizacji.

Co w 2024 r.?
Mimo wielu już zrealizowanych dotychczas inwestycji wodociągowo-kanalizacyjnych potrzeby dzielnicy wciąż są spore. Dlatego nie tylko rok 2024, ale także kolejne lata będą pod względem inwestycji w infrastrukturę szeroko zakrojone. Obecnie w dzielnicy trwa m.in. budowa kanalizacji ściekowej w ul. Kobiałka, Fajnej i Mańkowskiej. Zakończenie tych zadań zaplanowano na 2024 r. W trakcie jest też budowa ponad półkilometrowego odcinka kanalizacji w ul. Kąty Grodziskie, do której mieszkańcy będą mogli się podłączyć po 2025 r. (po wybudowaniu przepompowni ścieków P3 w rejonie ronda przy ul. Kąty Grodziskie i Berensona). Ponadto na 2024 r. zaplanowano także budowę wodociągu i kanalizacji w drodze dojazdowej do ul. Ostródzkiej i kanalizacji w ul. Brzeziny, a także rozpoczęcie budowy kanalizacji w ul. Berensona i Chudoby. W dalszej perspektywie, tj. w roku 2025, planowana jest budowa kanalizacji w ul. Polnego Wiatru oraz w drodze dojazdowej do ul. Mochtyńskiej 94R.

Nie tylko sieć
Mieszkańcy Białołęki już kilka miesięcy temu mogli zauważyć poprawę smaku warszawskiej kranówki. To efekt zakończonego latem kluczowego etapu modernizacji Zakładu Północnego. Dzięki wdrożeniu nowej technologii uzdatniania wody ujmowanej z Jeziora Zegrzyńskiego nie tylko warszawiacy z Białołęki, ale także Bielan, Bemowa, Targówka i Pragi Północ, części Woli i Żoliborza – czyli dzielnic zaopatrywanych w wodę właśnie przez Zakład Północny – mogą cieszyć się lepszym smakiem i zapachem wody kranowej. Warto dodać, że koszt modernizacji Zakładu Północnego prowadzonej w ostatnich 15 latach to łącznie około 369 mln zł netto. Z myślą o mieszkańcach w celu poprawy jakości dostarczanej wody wykonano szereg prac związanych z wymianą wyeksploatowanych urządzeń w instalacjach technologicznych oraz technicznych, wybudowano też m.in. stację flotacji ciśnieniowej. Zakład Północny produkuje dziś ok. 99 mln litrów wody, która jest tłoczona do północnych dzielnic Warszawy.

Wodociągi Warszawskie