Festiwal Pierogów Świata i Targ Świąteczny to nie jedyne powody, by odwiedzić Pałac Kultury
2023-11-30 19:11:22(ost. akt: 2023-11-30 22:58:57)
Pałac Kultury to taka polska Wieża Eiffle'a. Trzeba wjechać na samą górę, by podziwiać niesamowity widok stolicy.
Różnego rodzaju targi i wystawy, multipleks Kinoteka, cztery teatry, dwa muzea, cztery kawiarnie, dwie restauracje i dwa bary - to wszystko i dużo więcej mieści się w tym socrealistycznym gmachu.
Były pomysły zburzenia tej budowli, jako symbolu stalinowskiej niewoli. Pałac Kultury i Nauki zbudowano bowiem jako dar Stalina dla Polski. Podobno do wyboru było też metro, ale jednak był to wybór pozorny. Należało wybrać Pałac i wsio.
Jest obecnie drugim najwyższym budynkiem w Polsce, po Varso Tower. Ale długo dominował swymi rozmiarami okolicę. Nie sposób go nie zauważyć, będąc w Warszawie. Znajduje się przy Placu Defilad 1.
Jego piękno może wydawać się dyskusyjne. Styl pałacu to socrealizm połączony z historyzmem. Wybudowany w latach 1952 -1955 według projektu Lwa Rudniewa na wzór podobnych budynków stawianych w Związku Radzieckim. Te zaś inspirowane były amerykańskimi drapaczami chmur w stylu art deco.
Nie zmienia to faktu, że w obszernych salach pałacu mieściło się i mieści wiele ważnych instytucji i potrzebnych pomieszczeń. Obszerna Sala Kongresowa przejdzie za chwilę gruntowny, trwający trzy lata remont, którego koszt wyceniono na 393 miliony złotych.
A Pałac otacza coraz więcej wieżowców ze szkła i stali, on jednak pozostaje niepowtarzalną wizytówką stolicy.
A Pałac otacza coraz więcej wieżowców ze szkła i stali, on jednak pozostaje niepowtarzalną wizytówką stolicy.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez