Kulminacja sezonu w DESA Unicum

2023-11-30 17:58:46(ost. akt: 2023-11-30 18:02:14)
Obraz Piotra Janasa "Alchemy" i obraz Wojciecha Ledera "Teoria przeźroczystych celów XLI" na przedaukcyjnej wystawie "Nowe Pokolenie po 1989" w Salonie DESA Unicum w Warszawie

Obraz Piotra Janasa "Alchemy" i obraz Wojciecha Ledera "Teoria przeźroczystych celów XLI" na przedaukcyjnej wystawie "Nowe Pokolenie po 1989" w Salonie DESA Unicum w Warszawie

Autor zdjęcia: PAP

Pokaz sztuki współczesnej w jednej przestrzeni: "Nowe Pokolenie po 1989”, „Klasycy Awangardy po 1945” oraz „Op-art i abstrakcja geometryczna” to trzy ekspozycje, które można odwiedzić podczas jednej wizyty w Salonie DESA Unicum.
Pokaz sztuki współczesnej w jednej przestrzeni: "Nowe Pokolenie po 1989”, „Klasycy Awangardy po 1945” oraz „Op-art i abstrakcja geometryczna” to trzy ekspozycje, które można odwiedzić podczas jednej wizyty w Salonie DESA Unicum.

Wystawa prezentuje prace najważniejszych twórców reprezentujących wiodące kierunki w sztuce polskiej po okresie transformacji ustrojowej. Wśród artystów młodego pokolenia znalazły się topowe nazwiska, które rzadko można spotkać na otwartych ekspozycjach w Warszawie, takie jak Paulina Ołowska, Agata Bogacka, Agata Kus i Magdalena Moskwa.

Na wystawie znalazły się też obrazy jednego z najbardziej znanych nie tylko w Polsce, ale i na świecie współczesnych polskich artystów – Piotra Uklańskiego. W DESA Unicum eksponuje dwie prace artysty w tym jedną z serii, w której Uklański podejmował tematykę walk i bitew ważnych z punktu widzenia historii Polski.

Innymi wydarzeniami historycznymi, które artysta przywoływał, malując ów cykl, były walki Legionów Polskich, zakończone odzyskaniem niepodległości w 1918, a także powstanie warszawskie.

Na wystawie przedstawione są także dokonania najważniejszych polskich artystów tworzących w drugiej połowie XX wieku. Klasyków Awangardy po 1945 reprezentują tacy artyści jak Józef Hałas, Stefan Gierowski, Tadeusz Kantor.

Jedna z prezentowanych prac Kantora „Egzekucja według Goi” podejmuje charakterystyczne dla artysty motywy związane ze sztuką hiszpańską.

Wśród obrazów na wystawie „Klasycy Awangardy po 1945” nie zabrakło także dwóch prac Romana Opałki z cyklu tzw. obrazów liczonych, a raczej, jak chciał artysta – „Detali”. Seria należy niewątpliwie do kanonu współczesnej sztuki światowej.

Na wystawie obejrzeć też można prace Ewy Kuryluk, której sztuka porusza tematy związane z miłością, a motyw bratniej duszy jest dla niej niezwykle ważny – zarówno w twórczości, jak i życiu prywatnym. Prezentowane dzieło „We dwoje” przedstawia Ewę i jej ukochanego, fizyka Helmuta Kirchnera.

„Widzimy na płótnie miłość zobrazowaną w +tradycyjny+, łagodny sposób. Ewa jest wtulona w Helmuta, a z ich twarzy emanuje spokój. Widać, że dobrze czują się we własnym towarzystwie.(…)Praca Ewy Kuryluk jest piękna i subtelna, emanuje spokojem i sprawia, że patrząc na nią, mimowolnie się uśmiechamy” – zaznaczają organizatorzy ekspozycji.

Fragment wystawy zatytułowany „Op-Art i abstrakcja geometryczna” to niewątpliwie najbardziej kolorowa ekspozycja w DESA Unicum w tym roku. Obok fantastycznych płócien Wojciecha Fangora znalazły się geometryczne kompozycje Victora Vasarely’ego, określanego mianem ojca op-artu.

Vasarely w swojej twórczości z jednej strony poprzez modułowe, powtarzalne kompozycje dążył do wyeliminowania indywidualnego pierwiastka w sztuce, z drugiej zaś jego dzieła mają poetycki wydźwięk, a sam artysta był okrzyknięty „romantycznym astronautą”.

Wśród prezentowanych prac znalazł się obraz „M39” Fangora. Artysta stworzył tylko kilka płócien z wykorzystaniem motywu rozety, co czyni wspomniane dzieło unikalnym na rynku sztuki. „Obraz „M39” wpisuje się w najbardziej charakterystyczną dla twórczości artysty koncepcję pozytywnej przestrzeni iluzyjnej, gdzie nieograniczona ramami otwarta kompozycja pulsuje ruchem i kolorem” – jak charakteryzują krytycy sztuki.

„Takiego zbioru jeszcze nie było – na wystawie zgromadzono dzieła 100 wybitnych polskich artystów oraz przedstawicieli światowej sztuki współczesnej, należące do prywatnych kolekcji, a więc na co dzień niedostępne dla zwiedzających” – podkreślają organizatorzy ekspozycji i eksperci rynku sztuki.

Wystawa zakończy się aukcjami: „Sztuka współczesna. Młode Pokolenie po 1989” - aukcja 28.11.; „Sztuka współczesna. Klasycy Awangardy po 1945” - aukcja 30.11.; „Sztuka współczesna. Op-Art i Abstrakcja ” - aukcja 7.12.

Suma dolnych estymacji (wycen) tych trzech aukcji sztuki współczesnej wynosi 42 688 500 zł, a suma górnych - 64 700 000 zł.


red./PAP