Jak Polki robią (za granicą) teatr offowy?
2023-11-28 12:54:25(ost. akt: 2023-11-28 12:57:14)
Już w najbliższy weekend w Teatrze Druga Strefa na Mokotowie odbędą się trzy spektakle wieńczące cykl #PolacyRobiąTeatr #PolkiRobiąTeatr. Tym razem publiczność obejrzy produkcje polskich twórczyń i polskich twórców mieszkających na co dzień w Niemczech, Słowacji i Szkocji. Miasto stołeczne Warszawa finansuje działalność Teatru Druga Strefa.
Teatr Druga Strefa od 2018 roku regularnie zaprasza na swoją scenę spektakle tworzone przez polskie twórczynie i polskich twórców mieszkających poza granicami kraju.
— W tym roku gościliśmy już grupę teatralną APGEF z Paryża ze spektaklem Ślub, dwukrotnie Polski Teatr w Wilnie ze spektaklami Kantata na cztery skrzydła oraz Robczik — przypomina dyrektor Teatru Druga Strefa, Sylwester Biraga. I zaprasza na ostatnie spektakle tej edycji cyklu:
30 listopada – “Między światami(otwiera się w nowej karcie)” w wykonaniu OFF Theater Zigarre z Niemiec;
1 grudnia – “Podszepty(otwiera się w nowej karcie)” w wykonaniu zespołu ze Szkocji, The Mirror of Stage;
2 grudnia – “Macbeth(otwiera się w nowej karcie)” słowackiego teatru Divadlo Kontra.
#PolkiRobiąTeatr
1 grudnia – “Podszepty(otwiera się w nowej karcie)” w wykonaniu zespołu ze Szkocji, The Mirror of Stage;
2 grudnia – “Macbeth(otwiera się w nowej karcie)” słowackiego teatru Divadlo Kontra.
#PolkiRobiąTeatr
Za tymi trzema spektaklami stoją twórczynie urodzone w Polsce, ale mieszkające obecnie i pracujące za granicą:
Zofia Delest - urodzona w 1982 roku w Łodzi, ukończyła germanistykę (Uniwersytet Łódzki i Otto von Guericke Universität w Magdeburgu) oraz profesjonalną komunikację międzykulturową (Clark University). Mieszka w Brunszwiku, gdzie pracuje jako tłumaczka, dziennikarka mediów polonijnych, artystka, aktywistka. Założycielka migranckiego teatru offowego „Zigarre” tworzącego spektakle zaangażowane społecznie. Współpracuje blisko z KULT Theater w Brunszwiku. Aktywnie działa na rzecz zbliżania do siebie różnych kultur.
Patrycja Zając (Pat Zajac) – dwujęzyczna aktorka teatralna i filmowa, absolwentka aktorstwa w Trinity London College i Krakowskiej Szkole Wokalno-Aktorskiej. Ukończyła Studium Terapii Przez Sztukę Inki Dowlasz. Anglojęzyczne kwalifikacje aktorskie i reżyserskie zdobywała w The Royal Conservatoire of Scotland (RCS), Edinburgh Acting School oraz Acting Out Drama School w Edynburgu, gdzie pracowała jako instruktor teatralny i asystent reżysera przy produkcji dyplomowej. Założycielka i dyrektor artystyczna dwujęzycznego teatru The Mirror of Stage / Lustro Sceny, z siedzibą w Edynburgu, będącego zarazem jedyną zawodową sceną polonijną w Szkocji. „Podszepty” (Whispers) to pierwszy monodram w jej dorobku aktorskim, jest w nim także współautorką scenariusza, autorką jego angielskiej wersji oraz autorką muzyki do spektaklu.
Katarzyna Diuk (Kate Diuk) - dramatopisarka, autorka scenariuszy teatralnych i filmowych. Z The Mirror of Stage współpracowała jako konsultantka przy dwóch wcześniejszych spektaklach, a monodram ,,Podszepty” wyreżyserowała. Katarzyna jest również zawodową charakteryzatorką, teatralną i filmową.
Klaudyna Rozhin – polska reżyserka, tłumaczka, pedagożka, współzałożycielka i dyrektorka artystyczna słowackiego Divadla Kontra. Absolwentka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i University of Hull. Od ponad 25 lat mieszka w Wielkiej Brytanii, gdzie związana była z wieloma teatrami oraz uniwersytetami i uczelniami artystycznymi. Współpracowała również z GITIS Scandivania w Danii i Ośrodkiem Praktyk Teatralnych Gardzienice Włodzimierza Staniewskiego. W 2007 roku razem ze słowackim aktorem Petrem Čižmárem założyła Divadlo Kontra. Teatr zagrał ponad dwa tysiące przedstawień i był wielokrotnie nagradzany.
#PolacyRobiąTeatr
Teatr Druga Strefa(otwiera się w nowej karcie) jako jedyny teatr w Polsce od 2018 roku cyklicznie prezentuje spektakle robione przez rodzime artystki i artystów mieszkających na stałe za granicą. W tym roku scena przy Magazynowej gościła grupę teatralną APGF z Paryża ze spektaklem “Ślub”, dwukrotnie prezentował się Polski Teatr w Wilnie ze spektaklami “Kantata na cztery skrzydła” oraz “Robczik”. Cykl #PolacyRobiąTeatr #PolkiRobiąTeatr jest prezentowany dzięki wsparciu finansowemu m. st. Warszawa.
UM Warszawa
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez