Dwie nowe wystawy w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku

2023-11-27 18:52:03(ost. akt: 2023-11-27 11:54:15)

Autor zdjęcia: Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku

Dwie nowe wystawy można oglądać w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku k. Radomia (Mazowieckie) do końca stycznia 2024 r. To prace współczesnych polskich artystów – Stanisława Bracha i Iwony Rozbiewskiej.
Na wystawie "W głąb trapezu" prezentowane są instalacje i rzeźby z różnych okresów kariery artystycznej Iwony Rozbiewskiej. "Głównymi źródłami inspiracji artystki są architektura, design, kultura, ale także sytuacje z życia codziennego" - poinformował kurator wystawy Leszek Golec. Rozbiewska przedstawia obiekty znane z powszechnej świadomości kulturowej, ale poprzez kolor, fakturę, czy formę nadaje im nieoczywiste znaczenie. Tak jest np. z pracą "Ukryta przestrzeń", odnoszącą się do już istniejącego przedmiotu, jakim jest trumna, czy z kompozycją "Odświeżając reguły", zbudowaną z jasnoniebieskich płytek basenowych.

Iwona Rozbiewska jest współczesną artystką interdyscyplinarną. Ukończyła rzeźbę na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Monachium oraz uzyskała tytuł doktora sztuk pięknych na Akademii Sztuki w Szczecinie. Jest laureatką nagrody Gilbert Bayes Award 2022 przyznawanej przez Królewskie Towarzystwo Rzeźbiarzy w Londynie. Otrzymała kilka stypendiów artystycznych, grantów i rezydencji, m.in. w Finlandii, Polsce, Niemczech, Argentynie i Niderlandach. Jej prace były pokazywane na wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą.

Druga prezentowana od soboty ekspozycja to "Powrót. Chleba Wody Miodu" Stanisława Bracha. Artysta porusza w swoich pracach temat relacji i stałej symbiozy człowieka z naturą. Pełno jest w nich odniesień do świata pszczół, do zbóż i żywiołów. Artysta chętnie też używa naturalnych materiałów. Obok zasobników z ziarnami zbóż, narzędzi wykorzystywanych w powtarzalnych rytuałach agrarnych, na wystawie znalazły się porcelanowe naczynia i płaskorzeźby przedstawiające odlane kłosy.

Urodzony w 1972 r. Stanisław Brach jest profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie; kieruje Pracownią Ceramiki na Wydziale Rzeźby. Jest m.in. wielokrotnym stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także finalistą międzynarodowego konkursu Taiwan Ceramics Biennale 2016.

Należy do grona organizatorów kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i zbiorowych. Uczestniczył w wielu plenerach i konkursach międzynarodowych, m.in. we Włoszech, Japonii i Tajwanie. Jego prace znajdują się w zbiorach polskich muzeów, m.in. Muzeum Narodowego w Krakowie i Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, a także w placówkach muzealnych we Włoszech, Tajwanie i Ukrainie oraz w kolekcjach prywatnych.

Obydwie wystawy będzie można oglądać do końca stycznia 2024 r. (PAP)

Autorka: Ilona Pecka