"Bild" nieoficjalnie o "tajnym planie" dla Ukrainy

2023-11-25 12:10:31(ost. akt: 2023-11-25 12:13:37)

Autor zdjęcia: PAP/Viktor Kovlachuk

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden i kanclerz Niemiec Olaf Scholz rzekomo dysponują "nowym tajnym planem dotyczącym Ukrainy" - donosi nieoficjalnie niemiecki dziennik "Bild". Według informacji zgromadzonych przez gazetę, obaj politycy mają zamiar skłonić prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego do rozpoczęcia nietypowych negocjacji pokojowych z Rosją.
- Putin zaprzecza, by Ukraina miała teraz lub kiedykolwiek wcześniej prawdziwą państwowość. Twierdzi, że Związek Radziecki stworzył Ukrainę. Zaledwie dwa tygodnie temu powiedział światu, że jeśli Stany Zjednoczone i nasi sojusznicy wycofają (...) wsparcie militarne dla Ukrainy, pozostanie jej, cytuję, "tydzień życia". Ale nie wycofujemy się - mówił w październiku prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden.

- Jeśli więc nie powstrzymamy apetytu Putina na władzę i kontrolę w Ukrainie, nie ograniczy się on tylko do Ukrainy. Putin już groził, że "przypomni" Polsce, że jej zachodnia ziemia była prezentem od Rosji (...) A jeśli odejdziemy i pozwolimy Putinowi wymazać niepodległość Ukrainy, potencjalni agresorzy na całym świecie odważą się spróbować tego samego - dodał amerykański przywódca przed kilkoma tygodniami.

"Bild" nieoficjalnie o "tajnym planie dla Ukrainy"

Niemiecki dziennik "Bild" zauważa, że niemal dwa lata po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji, 17% terytorium Ukrainy nadal pozostaje pod okupacją. Informuje, że "ani kanclerz federalny Olaf Scholz, ani prezydent USA Joe Biden nie wyrażają bezpośredniego zamiaru skontaktowania się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w celu uregulowania przyszłego statusu terytoriów okupowanych przez Rosję przy stole negocjacyjnym".

Według informacji "Bilda", Zełenskiego miałoby przekonać do negocjacji pokojowych zarówno ilość, jak i jakość dostaw broni. Celem jest umożliwienie ukraińskiej armii utrzymania obecnego frontu, jednocześnie nie umożliwiając jej militarnego odzyskania okupowanych obszarów. "Zełenski powinien sam dojść do wniosku, że taka sytuacja nie może trwać. Bez zewnętrznych sugestii, powinien zwrócić się do swojego narodu z własnej inicjatywy i ogłosić konieczność negocjacji" - twierdzi jeden z informatorów "Bilda" z niemieckiego rządu.

Gazeta sugeruje również istnienie alternatywnego planu, zakładającego "alternatywę dla negocjacji" oraz "zamrożenie konfliktu bez porozumienia między walczącymi stronami". Niemieckie władze zaprzeczyły jednak doniesieniom gazety.

Źródło: Gazeta.pl/Bild