W Płocku powstaną kolejne domki dla wolno żyjących kotów - rozdawana jest już dla nich karma

2023-11-25 10:18:34(ost. akt: 2023-11-25 10:23:31)

Autor zdjęcia: pixabay

W Płocku w ramach "Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt" powstanie kolejnych 10 domków dla kotów żyjących na wolności. Zakupiono też 26 tys. opakowań karmy, która już jest rozdysponowana wśród społecznych opiekunów kocich domków. Jest ich obecnie 64.
Informując w piątek o inicjatywie, płocki Urząd Miasta przypomniał, że co roku z "Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt" finansowany jest zakup materiałów do budowy domków dla kotów żyjących na wolności. Akcja odbywa się pod hasłem "Pomóż kotom przetrwać zimę".

Jak wyjaśnił płocki samorząd, po uzyskaniu zgody właściciela terenu kocie domki stawiane są w miejscach wskazanych przez społecznych opiekunów. "Aktualnie jest ich 64. Przybędzie też 10 nowych, które budują, a uszkodzone naprawiają, uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Płocku w ramach szkolnych praktyk" - przekazał Urząd Miasta.

Zaznaczył przy tym, że dzięki programowi w tym roku zakupiono również 26 tys. opakowań suchej i mokrej karmy za blisko 79 tys. zł. "Jest ona rozdysponowana wśród społecznych opiekunów kocich domków" - oznajmił Urząd Miasta.

W informacji wyjaśniono, że aby zostać społecznym opiekunem domków dla kotów wolno żyjących należy złożyć odpowiedni wniosek w Biura Obsługi Klienta Urzędu Miasta Płocka. Zaznaczono przy tym, że pełnienie tej funkcji "to również opieka polegająca m.in. na kierowaniu kotów wolno żyjących na zabiegi sterylizacji lub kastracji, odrobaczenia, szczepienia, odpchlenia czy leczenie" -działania te należy raz w roku potwierdzić zaświadczeniem z jednej z trzech organizacji pro zwierzęcych działających na terenie Płocka: Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami, Płockie Towarzystwo Pomocy Zwierzętom ARKA, Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt Animals.

Jak zauważył Urząd Miasta, nie trzeba być zarejestrowanym opiekunem społecznym, żeby "Pomóc kotom przetrwać zimę". "Możemy pożywić karmą przeznaczoną dla kotów, zapewnić wodę do picia, a w razie potrzeby zabrać do weterynarza. Dobrą praktyką użytkowników aut stojących na parkingu jest sprawdzenie, przed uruchomieniem silnika, czy nie ogrzewa się na nim kot. Bo nasze dziko żyjące czworonogi są pożyteczne dla człowieka. Polują na gryzonie i zapobiegają ich nadmiernemu rozprzestrzenianiu się oraz roznoszeniu przez nich chorób, które są dla nas groźne" - podkreślił płocki samorząd.

Pierwsze drewniane kocie domki pojawiły się w Płocku w grudniu 2017 r. i styczniu 2018 r. - było ich wtedy w sumie 10, a stanęły na większych i mniejszych osiedlach mieszkaniowych, przy czym lokalizację wskazał Urząd Miasta.(PAP)

Autor: Michał Budkiewicz