W weekend wraca chłód i taka pogoda potrwa do przyszłej środy

2023-11-23 18:21:57(ost. akt: 2023-11-23 11:28:14)

Autor zdjęcia: pixabay.com

W weekend wraca chłód i taka pogoda potrwa na pewno do środy w przyszłym tygodniu. W dzień będzie na plusie a w nocy wszędzie temperatury ujemne - powiedział PAP rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.
Synoptyk przekazał, że front, który nadszedł nad Polskę wraz z niżem Niklas, przynosi ciepłe powietrze i na chwilę zrobi się cieplej. "Ale ze względu na wiatr i wilgoć temperatura odczuwalna będzie niższa" - dodał.

"W czwartek na Podkarpaciu i na południu Lubelszczyzny będzie około 3-4 stopni, na wschodzie 5-6 stopni, w centrum ok. 7-8 a na zachodzie i nad morzem nawet 10-11 stopni. Wydawałoby się, że będzie miło i ciepło ale przez wiatr i opady temperatura odczuwalna będzie niższa" - wyjaśnił Walijewski.

Przekazał, że w nocy temperatura w całym kraju będzie dodatnia. "Może na Kaszubach pojawi się -1. Na wschodzie 1 stopień, w centrum 2 stopnie, najcieplej będzie na zachodzie i nad morzem, które oddaje ciepło i tam 3-4 stopnie. Ale cały czas, w południowej i południowo-wschodniej Polsce będzie wiał silny wiatr" - powiedział.

"Będzie wiał z północy i to będzie stwarzało pewne zagrożenie hydrologiczne, bo będzie robiła się tzw. cofka na rzekach. Dodatkowo na Bałtyku wystąpi silny sztorm, będzie 10 w skali Beauforta a na pełnym morzu fale będą jeszcze większe i osiągną nawet do 6 metrów" - wyjaśnił synoptyk. "W całym kraju będzie padał deszcz ze śniegiem a bliżej zachodu deszcz. Niewykluczone, że gdzieś może być jeszcze marznący" - dodał.

W górach nadal będzie mocno wiało, wiatr będzie osiągał porywy powyżej 100 km/h.

"W piątek wiatr się uspokoi, choć nad morzem i na krańcach południowych wiać może silniej. Na termometrze od 2 do 5 stopni nad morzem i na wybrzeżu. W całym kraju padać będzie deszcz ze śniegiem a nad samym morzem deszcz" - przekazał Walijewski.

Podkreślił, że w weekend wraca chłód. "Noc z piątku na sobotę z wartościami ujemnymi. Najchłodniej na wschodzie -4 stopnie, na zachodzie -1, a nad morzem 2 stopnie. W sobotę wartości delikatnie powyżej zera, może na Opolszczyźnie, w Małopolsce i na Podlasiu temperatura maksymalnie wyniesie około 0 stopni, natomiast pozostała część kraju od 1 do 3-4, najcieplej nad morzem. W kraju przelotne opady śniegu, nad morzem deszcz ze śniegiem" - wyjaśnił.

"W nocy z soboty na niedzielę chłód do -8 stopni na wschodzie a na zachodzie -3 stopnie. Niedziela chłodna, temperatura maksymalna od -2 stopnia na krańcach wschodnich , w centrum do -1 st., na zachodzie 0, nad morzem 2 stopnie" - powiedział synoptyk.

"Kolejne dni po weekendzie to w dzień na plusie lub delikatnym minusie a w nocy do -9 stopni na wschodzie i do -3 na zachodzie. Będzie padać śnieg i taka pogoda utrzyma się mniej więcej do środy" - zaznaczył Walijewski.

Warszawa jest gotowa?

W gotowości do akcji
Na polecenie Zarządu Oczyszczania Miasta do natychmiastowego wyjazdu gotowych jest 170 posypywarek, które będą zabezpieczać przed śliskością kluczowe jezdnie. To 1500 km ulic, po których kursują autobusy miejskie. ZOM obejmie działaniami również tereny dla pieszych o powierzchni 3,5 mln mkw., to m.in. 4400 przystanków autobusowych i tramwajowych, schody, kładki i przejścia dla pieszych.

Apel do zarządców o gotowość
Za chodniki, które przylegają do nieruchomości, odpowiadają właściciele lub zarządcy tych nieruchomości, a za te znajdujące się na osiedlach – administracje osiedli. Do ich zadań należy więc odpowiednie zabezpieczenie tych terenów przed śliskością. Przed tak ekstremalnymi warunkami miasto szczególnie apeluje o przygotowanie odpowiedniej ilości piasku i dynamiczne działanie, aby zapewnić bezpieczeństwo pieszym.

Zimowe utrzymanie miasta
Zarząd Oczyszczania Miasta przez całą dobę monitoruje dane pogodowe, które spływają do Centrum Dowodzenia ZOM z kilku ośrodków meteorologicznych oraz stacji pogodowych rozlokowanych na terenie miasta. Równocześnie kontrolerzy w terenie sprawdzają, jaki jest rzeczywisty stan nawierzchni jezdni. Na podstawie tych informacji są podejmowane decyzje o rozpoczęciu działań i ich zasięgu.

PAP/UM Warszawa