Przedwojenna kamienica przy ulicy Grzybowskiej, która ma zostać zburzona, zagrała w filmie
2023-11-23 10:30:01(ost. akt: 2023-11-23 09:19:05)
Przedwojenna kamienica przy ulicy Grzybowskiej 46 ma zostać zburzona w związku z przebudową ulicy. Budynek jest jedyną kamienicą, która była w małym getcie i przetrwała wojenną pożogę. Zagrała także w filmie Stanisława Barei "Poszukiwany, poszukiwana" z 1972 roku. Bronią jej społecznicy, którzy chcą wpisać ją do rejestru zabytków.
Czteropiętrowa kamienica Antoniego Stradeckiego powstała w 1939 roku z fragmentu budynku sąsiedniej gorzelni. Ponieważ wybuchła II wojna światowa budynek nigdy nie został otynkowany. Praktycznie bez zniszczeń przetrwał działania wojenne. Pomogła w tym żelbetowa, ogniotrwała konstrukcja. Kamienica miała zostać rozebrana w związku z budową osiedla Za Żelazną Bramą, jednak z nieznanych przyczyn wstrzymano się tymczasowo z tą decyzją.
Zagrała w jednej z komedii Stanisława Barei „Poszukiwany, poszukiwana” z 1972 roku. W niewielkim mieszkanku na ostatnim piętrze mieszkał główny bohater filmu, historyk sztuki Stanisław Maria Rohowicz, (w rolę którego wcielił się nieżyjący już aktor Wojciech Pokora), który, chcąc ukryć się przed poszukującym go malarzem Bohdanem Adamcem, ucieka na dach budynku przez okienko poddasza.
Kamienica jest też jedynym wolskim ostańcem z całej zabudowy pomiędzy dzisiejszą ul. Jana Pawła II a Żelazną i jedyna przypomina jak wyglądała ta ulica przed wojną. Dodatkowo znajdowała się w granicach warszawskiego małego getta.
Wolskie ostańce to przedwojenne kamienice, niektóre odrestaurowane a niektóre z powybijanymi szybami i rozwalającymi się ścianami, które przypominają, jak wyglądała przedwojenna Wola. W związku z planowaną przebudową ulicy Grzybowskiej kamienica ma zostać zburzona. Nie chcą na to pozwolić społecznicy, którzy chcą wpisać ją do rejestru zabytków i w ten sposób ocalić przed wyburzeniem.
Rzecznik mazowieckiego wojewódzkiego konserwatora zabytków Andrzej Mizera pytany o wniosek społeczników zaznaczył, że w tej sprawie został złożony wniosek do Narodowego Instytut Dziedzictwa o wydanie opinii, czy kamienica spełnia wymogi, by chronić ją konserwatorsko.
Natomiast rzeczniczka SZRM przekazała, że zgodnie z przepisami tzw. specustawy drogowej wystąpiono w tej sprawie o opinię do Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
"Opinia została wydana w lipcu 2021 r. Konserwator uznał inwestycję za możliwą do realizacji w przedstawionym kształcie i zakresie" - zaznaczyła.
Dodała, że w przypadku nieruchomości przy ul. Grzybowskiej 46, rozwiązania przewidziane w projekcie przebudowy drogi są zbieżne z założeniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.(PAP)
autorka: Marta Stańczyk
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez