XVII Przegląd Filmów Etnograficznych "Oczy i Obiektywy”
2023-11-23 09:01:21(ost. akt: 2023-11-23 09:03:41)
Chcemy pokazać, że film etnograficzny jest gatunkiem ciekawym, który opowiada o świecie, kulturze i społeczeństwie - powiedziała Anna Bińka, prezes Stowarzyszenia "Pracownia Etnograficzna" im. Witolda Dynowskiego, organizatora festiwalu "Oczy i Obiektywy”, który odbędzie się w Warszawie 25 listopada.
"Oczy i Obiektywy" to coroczny przegląd filmów etnograficznych organizowany przez Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna im. Witolda Dynowskiego. Podczas przeglądu pokazywane są filmy polskich i zagranicznych twórców – zarówno nowości, jak i twórczość klasyczna, której do tej pory szersza widownia nie miała szansy poznać. Tegoroczna edycja wydarzenia odbędzie się w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie w sobotę, 25 listopada o godz. 12.30.
"Przegląd Filmów Etnograficznych +Oczy i Obiektywy+ jest jedynym cyklicznym wydarzeniem, które pozwala polskiej publiczności zapoznać się z gatunkiem, jakim jest film etnograficzny. Chcemy pokazać, że film etnograficzny jest gatunkiem ciekawym, który opowiada nam o świecie, kulturze i społeczeństwie" - powiedziała PAP Anna Bińka, prezeska Zarządu Stowarzyszenia "Pracownia Etnograficzna" im. Witolda Dynowskiego.
W tym roku zaprezentowane zostaną cztery filmy, wybrane przez organizatorów: "Women of Valor" reż. Anna Somershaf (Izrael), "On behalf of the living" reż. Ton Otto, Christian Suhr, Gary Kildea (Dania), "The Village Resists" reż. David Bert Joris Dhert (Brazylia) oarz "Lata świetlne" reż. Monika Proba (Polska).
"Zastanawialiśmy się, w jaki sposób film etnograficzny działa i wpływa na nas jako odbiorców. Zauważyliśmy, że jedną z tych rzeczy, których nas uczy, jest otwartość na drugiego człowieka, który może myśleć zupełnie inaczej niż my i wrażliwość na grupy mniejszościowe. Na tym postanowiliśmy skupić się tym roku - na doświadczeniu bycia mniejszością. Okazuje się, że jest to bardzo szeroki temat i ułożenie programu nie było wcale takie banalne. Te cztery filmy pokazują walkę różnych grup o swoje prawa, ich doświadczenia oraz zadają nam pytanie, na ile jesteśmy zrozumieć człowieka, który jest od nas inny" - wytłumaczyła Anna Bińka.
Wszystkie filmy prezentowane będą w ich językach oryginalnych, z napisami w języku polskim oraz angielskim. Filmom towarzyszyć będą krótkie rozmowy z twórcami, którzy połączą się z salą w Warszawie z różnych stron świata. Podczas krótkich rozmów z twórcami omawiana będzie tematyka filmu, jego przekaz. Będzie również możliwość zadawania pytań. Rozmowy prowadzić będą antropolodzy i antropolożki związani z Instytutem Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego.
Po pokazach, o godzinie 20.00, odbędzie się koncert zespołu Wernyhora.
"Koncert to nasza mała tradycja. Zwykle odwołujemy się do muzyki folkowej. W tym roku jest to trio z Podkarpacia, które gra muzykę nawiązującą do kultury karpackiego pogranicza Polski i Ukrainy, w tym folkloru muzycznego społeczności Bojków, co oddaje ducha naszego głównego tematu" - tłumaczyła Anna Bińka.
Pierwsza edycja festiwalu "Oczy i Obiektywy" została zorganizowana w 2004 r. przez Koło Naukowe "Etno" Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UW. Jednak ambicje organizatorów od początku były większe i przegląd już rok później wyszedł poza mury uniwersyteckie.
"Film etnograficzny faktycznie wiąże się z poznawaniem świata metodami etnograficznymi. To dziedzina, która opiera swoje poznawanie świata na spotkaniu z drugim człowiekiem, w kontekście, w jakim funkcjonuje on na co dzień. Zawsze jest to spotkanie, rozmowa, słuchanie drugiego człowieka. Film etnograficzny w związku z tym wyrasta z podobnych założeń, zanurzenia się w czymś świecie, może być wynikiem badań, narzędziem badań, ale zawsze wiąże się właśnie z dużą wrażliwością na człowieka, jego kulturę i jego sposób rozumienia świata" - dodała Anna Bińka.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Projekt finansowany jest ze środków m.st. Warszawy w ramach programu "Warszawa – miasto otwarte", realizowanego przez Fundację Inna Przestrzeń. (PAP)
Autorka: Zofia Suwała
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez