Zakończona rewitalizacja kamienicy na Pradze

2023-11-22 18:58:09(ost. akt: 2023-11-22 19:02:25)

Autor zdjęcia: UM

Siłami miasta odnowiono architektoniczną perełkę Pragi. Mieszkańcy będą mogli wprowadzić się do XIX -sto wiecznej kamienicy.
Kolejny zabytkowy budynek na Pradze-Północ odzyskał świetność. Remont został przeprowadzony w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy. Wiceprezydent Warszawy Tomasz Bratek przekazał dziś dzielnicy symboliczne klucze do budynku.

Pierwotnie w budynku znajdowało się sześć lokali mieszkalnych, teraz zostanie oddanych czternaście i cztery lokale usługowe na parterze. W starym, substandardowym budynku, występowały problemy z użytkowaniem między innymi przez opłakany stan schodów, klatki schodowej i wspólnych dla wielu lokali sanitariatów, które znajdowały się na korytarzach. Dzisiaj budynek jest w pełni komfortowy i możemy już przekazać go do Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami Praga-Północ – powiedział Tomasz Bratek, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

Rewitalizacja części frontowej oraz dwóch oficyn była prowadzona od 2022 r. Odbywała się pod nadzorem konserwatorskim. Obiekt dołączono do miejskiej sieci ciepłowniczej, likwidując tym samym „kopciuchy”. Wyposażono w instalację elektryczną, wodnokanalizacyjną, teletechniczna i domofonową. Został on też osuszony, zaizolowany i docieplony w części piwnicznej.

Neorenesansowa perełka
Na gładko otynkowanej fasadzie odtworzono neorenesansowe detale, powróciły ozdobne, historyczne balustrady balkonów i półokrągłe zwieńczenie dachu, a także gzymsy. Dekoracja została wykonana na podstawie przedwojennych fotografii kamienicy i fragmentu pierzei ul. Środkowej. Zrekonstruowano drzwi zewnętrzne do klatek schodowych oraz wrota w przejeździe bramnym.

Obiekt znajdował się w katastrofalnym stanie technicznym. Podczas remontu wzmocniono konstrukcję budynku frontowego oraz oficyn. Całkowicie wymieniono stropy i więźbę dachową, a także stolarkę okienną na drewnianą na wzór okien historycznych.

Trochę historii
Kamienicę pod nr 16 zbudowano w 1870 roku jako dom dwupiętrowy z tak samo wysokimi oficynami. Budynki przetrwały II wojnę światową, jednak po niej rozebrano fragment jednej z oficyn.

Rewitalizację przeprowadził Zarząd Mienia m.st. Warszawy. Łączny koszt prac to blisko 10 mln zł. Na przebudowę i dostosowanie lokali mieszkalnych miasto pozyskało finansowe wsparcie z Funduszu Dopłat z Banku Gospodarstwa Krajowego w wysokości 5,57 mln zł.