W Ciechanowie usunięto ponad 86 ton wyrobów z azbestem

2023-11-22 12:35:10(ost. akt: 2023-11-22 13:06:04)

Autor zdjęcia: UM Ciechanów

W Ciechanowie z oferowanej przez samorząd bezpłatnej usługi usuwania azbestu skorzystali w tym roku właściciele 53 obiektów i posesji. Łącznie zdemontowano, usunięto i przekazano do unieszkodliwienia ponad 86 ton szkodliwych wyrobów z azbestem - informuje Urząd Miasta
"Z bezpłatnej usługi usuwania azbestu realizowanej przez miasto skorzystali w tym roku właściciele 53 obiektów i posesji na terenie Ciechanowa" - podał tamtejszy samorząd. Jak przypomniano w informacji, Urząd Miasta pomaga mieszkańcom w pozbyciu się szkodliwego azbestu, np. z terenu ich posesji, od 2016 r. Zadanie jest realizowane w ramach "Programu usuwania wyrobów zawierających azbest z terenu Ciechanowa na lata 2016-2032".

"W tym roku azbestowe pokrycia dachowe zdemontowano z 15 budynków, a z 38 posesji odebrano już wcześniej zdemontowane" - przekazał ciechanowski samorząd. Jak wyjaśnił, zakres prac oszacowano na podstawie wniosków złożonych do Urzędu Miasta kilka miesięcy temu przez osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, wspólnoty mieszkaniowe i użytkowników ogrodów działkowych.

"Łącznie zdemontowano, usunięto i przekazano do unieszkodliwienia ponad 86 ton szkodliwych wyrobów z azbestem z 53 posesji i obiektów w Ciechanowie" - wyliczył samorząd. W informacji podano, że na jego zlecenie usługę wykonało Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowe "Piotr" Piotr Jaczyński. "Koszt realizacji to prawie 55 tys. zł" - zaznaczył Urząd Miasta.

Według niego, ponad 38 tys. na ten cel pochodziło z budżetu Ciechanowa, a 15 tys. 948 zł z dotacji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

"Program usuwania wyrobów zawierających azbest z terenu miasta Ciechanowa na lata 2016-2032" został tam przyjęty w 2015 r. W 2016 r. został zaktualizowany i zgodnie z tą wersją usuwanie prowadzone jest przez jeden podmiot, wyłoniony na rok przez Urząd Miasta. W ramach bezpłatnej oferty np. w 2019 r. z terenu miasta usunięto prawie 89 ton wyrobów zawierających azbest. Wtedy również działania te uzyskały dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. (PAP)

Autor: Michał Budkiewicz