Niemcy/ Od ataku Hamasu na Izrael w Niemczech doszło w związku z tym do 3,5 tys. przestępstw

2023-11-21 17:10:59(ost. akt: 2023-11-21 17:15:03)

Autor zdjęcia: s

Od czasu ataku terrorystycznego Hamasu na Izrael w Niemczech odnotowano 3532 przestępstwa związane z sytuacją na Bliskim Wschodzie. Blisko 500 z nich zostało zaklasyfikowanych jako antysemickie – poinformowała szefowa MSW Nancy Faeser.
Od 7 października na terenie Niemiec popełnione zostały 3532 przestępstwa mające związek z atakiem Hamasu na Izrael. „To wstępne dane” – potwierdziła Faeser.

„Ile z tych przestępstw ma podłoże antysemickie, będzie można stwierdzić dopiero po pewnym czasie” – wyjaśnił szef federalnego Urzędu Policji Kryminalnej (BKA) Holger Muench. Jak dotąd potwierdzono, prawie 500 przestępstw miało „wyraźnie antysemicki charakter, przy czym duży udział pełniły obce i religijne ideologie” - szczególnie islamizm.

Muench poinformował, że wśród popełnionych przestępstw 30 proc. stanowiło zniszczenie mienia, a 15 proc. - podżeganie. Jak przyznał, przestępstwa mają w znacznym stopniu związek z demonstracjami o charakterze propalestyńskim, które koncentrują się w większości w Berlinie.

„Walczymy z tą obrzydliwą propagandą terrorystyczną” – podkreśliła szefowa MSW, informując o blokadzie kanałów w mediach społecznościowych związanych z Hamasem. BKA podjęła działania w celu usunięcia kanałów na platformie Telegram w 98 przypadkach. Ponadto od 7 października do dostawców usług internetowych zgłoszono ponad 500 żądań usunięcia danych związanych z „propagandą terrorystyczną”.

Szef BKA poinformował, że obecnie nie ma danych wskazujących na konkretne zagrożenie dla instytucji izraelskich lub żydowskich. Podkreślił jednak, że "ogólna sytuacja zagrożenia jest wysoka".

W ciągu ostatnich 4 lat liczba przestępstw o charakterze antysemickim wzrosła o 47 proc. „Przez wiele lat duża ich część był motywowana politycznie i prawicowo, obecnie jednak nastąpił znaczący wzrost na rzecz przestępstw motywowanych obcą ideologią lub ideologią religijną” – wyjaśnił Muench.

Jak poinformował szef BKA, obecnie zidentyfikować można ok. 500 zagrożeń ze strony islamistów – osób uważanych przez służby za niebezpieczne, skłonne do przestępstw o podłożu politycznym, w tym ataków. Ze strony prawicowych ekstremistów zidentyfikowano ok. 70 zagrożeń. "Nie wszystkie z tych osób przebywają obecnie w Niemczech lub są na wolności, co znacznie redukuje liczbę zagrożeń" – podkreślił Muench. (PAP)

mszu/ mms/


Słowa kluczowe:

ekstremizm