Leśnicy w Radomiu wystawili na sprzedaż ponad 200 m sześc. drewna

2023-11-21 17:58:03(ost. akt: 2023-11-21 13:59:31)

Autor zdjęcia: pixabay

Wysokiej jakości drewno dębu, olchy i modrzewia z kilkunastu świętokrzyskich i radomskich nadleśnictw wystawiła na sprzedaż Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych (RDLP) w Radomiu - poinformowała jej rzeczniczka Edyta Nowicka.
Na sprzedaż przygotowano 205 metrów sześciennych wyselekcjonowanego surowca. W piątek odbędzie się submisja drewna, czyli pisemna, ofertowa licytacja jego poszczególnych sztuk.

Jak podkreśliła rzeczniczka RDLP w Radomiu, ta forma sprzedaży drewna organizowana jest jesienią, ale przygotowania zaczynają się dużo wcześniej. "W roku poprzedzającym, spośród drzew przeznaczonych planowo do wycięcia, wybierane są egzemplarze o szczególnie wysokiej jakości" – powiedziała Nowicka. Wybrane sztuki są transportowane na składnicę i dokładnie mierzone. Każda sztuka otrzymuje swój numer losu, na który oferenci składają swoje propozycje cenowe.

W tym roku leśnicy zaoferowali drewno dębowe, olchowe i modrzewiowe z kilkunastu świętokrzyskich i radomskich nadleśnictw. "Wyselekcjonowany surowiec został zgromadzony na placu na terenie leśnictwa Motyczno w Nadleśnictwie Włoszczowa (Świętokrzyskie). Tam mogą go oglądać potencjalni kupcy" – przekazał rzeczniczka RDLP w Radomiu.

Z oferty leśników korzystają producenci okleiny, forniru, schodów, stolarki i mebli, a także gontów - z kraju i za granicy. Największym powodzeniem wśród kupujących cieszy się wyselekcjonowany dąb, nabywców znajduje też olcha i modrzew.

Podczas ubiegłorocznej submisji sprzedano w sumie 278 metrów sześciennych drewna, z czego 166 metrów sześciennych surowca dębowego w średniej cenie za metr sześcienny 5024 zł. Dobrze sprzedała się olcha – 65 metrów sześciennych, a także modrzew - 46 metrów sześciennych.

W ramach submisji w 2021 r. RDLP w Radomiu sprzedała 266 m sześciennych surowca o szczególnych cechach, a w 2020 r. - blisko 350 m sześciennych drewna. Tegoroczna submisja jest dziewiątą w historii radomskiej RDLP.(PAP)

Autorka: Ilona Pecka