Mit Arkadii w Muzeum Narodowym w Warszawie

2023-11-16 13:51:36(ost. akt: 2023-11-16 13:52:27)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: PAP

Mit Arkadii, to wyobrażenie świata idealnego, w którym panuje błogie szczęście i wolność. Na nowej wystawie czasowej Muzeum Narodowego w Warszawie (MNW) prezentowane są artystyczne interpretacje tego tematu.
"Mit Arkadii, wywodzący się m.in. z Bukolik (Eklog) Wergiliusza, to wyobrażenie świata idealnego, w którym panuje niezmienny ład, a jego mieszkańcy doświadczają błogiego szczęścia, wiecznej młodości, wolności, swobodnej erotyki. Na wystawie zostaną zaprezentowane różnorodne interpretacje tematu, który na stałe zagościł w kulturze europejskiej. Od czasów nowożytnych motywy arkadyjskie wciąż powracają w twórczości artystów przedstawiających piękną krainę pasterek i pasterzy, nimf i satyrów. Topos Arkadii znalazł swój wyraz w obrazach dworskich ogrodów, siedzib ziemiańskich, egzotycznych krain czy malowniczych regionów, gdzie można odczuć harmonijną więź z przyrodą" - pisze MNW w opisie nowej wystawy.

Na ekspozycji zaprezentowano ponad trzysta dzieł, od wczesnego renesansu do współczesności - obrazów, rysunków i rycin, rzeźb i przedmiotów rzemiosła artystycznego - które dają panoramiczne spojrzenie na wizje mitycznej Arkadii. Prezentowane obiekty będą pochodzić głównie ze zbiorów MNW, ale także z innych kolekcji polskich (m.in. z Muzeum Łazienki Królewskie, Zamku Królewskiego na Wawelu, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Poznaniu) oraz muzeów zagranicznych (m.in. Musée du Louvre, Musée d'Orsay w Paryżu, Kunsthistorisches Museum Wien).

Pojawią się prace wielkich twórców malarstwa europejskiego: Claude Lorrain, François Boucher, Jean-Baptiste Pater, Camille Corot, Henryk Siemiradzki, Arnold Böcklin, Pierre Bonnard, Józef Mehoffer, Jacek Malczewski. Nie zabraknie także artystów współczesnych: Jarosława Kozakiewicza, rzeźbiarza i projektanta architektury oraz Mirosława Bałki – światowej sławy twórcy rzeźb i video-artu.

Wśród dzieł sprowadzonych do Warszawy znajdują się m.in: "Tańczący Satyr", "Uroki wiejskiego życia (Les Charmes de la vie champetre)" Françoisa Bouchera i "Młody pasterz (Odpoczywający młody pasterz)" Lyon Hipolytte'a Flandrina. Jest to kilka z prac promujących nową wystawę w MNW.

"Arkadia, wiecznotrwały mit kultury śródziemnomorskiej stworzony przez Wergiliusza bukolika nigdy nie istniała. To humanistyczna mistyfikacja, pozór, który ścigają artyści, marzyciele i rozmaite kolektywy" - mówiła na czwartkowej konferencji Agnieszka Rosales Rodríguez, kuratorka wystawy. "Niewygasłe i obecne jest poszukiwanie szczęścia, młodości, przyjaźni, wspólnoty. Traktujemy pojęcie Arkadii, jako metaforę, która pozwoli nam podjąć ważne pytania dotyczące relacji między ludźmi, sposobów okazywania miłości, także tej nieheteronormatywnej. Prezentujemy w kontekście Arkadii także współczesne pytania, które dotyczą odpowiedzialności człowieka za Ziemię w perspektywie rozwoju planety. Arkadia to metafora wolności, ale też przestrzeń tworzenia" - wyjaśniła Rosales Rodríguez.

Bezpośrednio przed wejściem na wystawę na zwiedzających czekają dwa projekty przygotowane przez MNW: #mojaarkadia, który zaprasza do przenoszenia na papier swoich wrażeń z wystawy i refleksji związanych z mityczną Arkadią oraz instalacja dźwiękowa Barbary Kingi Majewskiej, kompozytorki i śpiewaczki operowej, stworzona z treści pragnień przygotowanych przez publiczność w ramach akcji "Czego pragniesz?". Instalacja muzyczna tworzy tło dźwiękowe do spisywanych przez zwiedzających przemyśleń.

"Arkadia jest ważna dla współczesnego człowieka, który poszukuje wytchnienia i ucieczki od tłumu współczesnego miasta. Każdy z nas może znaleźć swoją własną Arkadię" - dodała Rosales Rodríguez.

Wystawa podzielona jest na osiem sekcji odpowiadającym omawianych w nich wątkom. Wśród nich znajdują się takie tematy jak: "Arkadia, miejsce i metafora", "Pastorale. Tradycja arkadyjska w kulturze dawnej" omawiająca wątki włoskiej kultury dworskiej oraz północnych redakcji tematyki bukolicznej, "Dystopie współczesności" ukazujące zderzenie sielskiego wspomnienia Arkadii z filmowym obrazem miejsca zagłady, "Queerowe Arkadie" i "Ziemia - Arkadia odzyskiwana", która odwołuje się do współczesnych działań artystyczno-ekologicznych.

Nowa wystawa czasowa odbywa się pod patronatem Ambasadora Francji w Polsce. Dofinansowana została ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

"Arkadia" będzie dostępna dla odwiedzających od 17 listopada do 17 marca przyszłego roku.

Wystawa zawiera treści, które mogą zostać uznane za nieodpowiednie dla dzieci i młodzieży.(PAP)

Autorka: Zofia Suwała