W Hiroszimie otwarcie wystawy „Warszawa. Feniks z popiołów”
2023-11-16 11:15:37(ost. akt: 2023-11-16 11:19:23)
W Hiroszimie została otwarta wystawa „Warszawa. Feniks z popiołów”, która opowiada o losach stolicy Polski pod okupacją niemiecką, w czasie Powstania oraz o jej powojennej odbudowie. Ekspozycję zorganizowały Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Instytut Adama Mickiewicza,
"Muzeum Powstania Warszawskiego dba o to, aby historia Powstania była opowiadana na całym świecie. 15 listopada w miejscu niezwykle symbolicznym, mieście, które uległo zagładzie, w Hiroszimie, otwieramy wystawę +Warszawa. Feniks z popiołów+. Opowiadamy o zagładzie Warszawy i pokazujemy ją jako miasto, które zapłaciło najwyższą cenę za swoje pragnienie wolności, zostało całkowicie zburzone przez Niemców, a jednocześnie pokazujemy jej odbudowę" - powiedział PAP historyk, wicedyrektor MPW, dr Paweł Ukielski.
Dostępna od 16 listopada ekspozycja składa się z 70 paneli wystawowych i kiosków multimedialnych. Wśród eksponatów znajdują się m.in. powstańcza opaska, skrzynka na listy Poczty Polowej, kennkarta komendanta głównego AK gen. Tadeusza Komorowskiego "Bora" oraz dokumenty i zdjęcia z lat 1939-45.
Wystawie będzie również towarzyszył przegląd filmów o tematyce powstańczej. Od 17 do 19 listopada na otwartych seansach zostaną pokazane trzy tytuły: "Kanał" (1957) w reżyserii Andrzeja Wajdy, "Miasto 44" (2014) oraz "Powstanie Warszawskie"(2014), oba w reżyserii Jana Komasy; ten drugi obraz powstał na podstawie powstańczych kronik filmowych z sierpnia i września 1944 r. "Zaprezentowany zostanie także film +Miasto ruin+ (reż. Damian Nenow, 2010), ukazujący całkowicie zniszczone miasto. Wystawa pokaże też odradzającą się Warszawę, podnoszącą się z gruzów wysiłkiem całego społeczeństwa" - dodał dr Ukielski.
"Ta opowieść zaczyna się od nowoczesnej Warszawy lat 30. XX wieku i kończy się w nowoczesnej Warszawie lat 20. następnego stulecia. Nasza wystawa zostanie zaprezentowana w dawnym budynku oddziału Banku Japonii. To jeden z nielicznych obiektów, które 6 sierpnia 1945 r. przetrwały wybuch bomby atomowej w Hiroszimie. Dla Japończyków to symboliczne miejsce, które będzie gościło naszą ekspozycję o Warszawie i warszawiakach, którzy podjęli nierówną walkę, przegrali ją, ale dziś odbudowana Warszawa jest symbolem +miasta nieujarzmionego+" - zwrócił uwagę.
"Powojenne losy obu miast, ich odbudowa dzięki wielkiej społecznej energii stanowią piękne przesłanie nadziei na przyszłość" – napisał w informacji prasowej dyrektor MPW, Jan Ołdakowski.
"Przekaz wystawy jest skierowany do zagranicznego odbiorcy. Jedno ze zdjęć symboli to wykonana 28 sierpnia 1944 r. przez Sylwestra Brauna +Krisa+ fotografia, która przedstawia uderzenie niemieckiego pocisku w najnowocześniejszy wieżowiec ówczesnej Warszawy, siedzibę Towarzystwa Ubezpieczeniowego Prudential" - zaznaczył Ukielski.
Podczas wernisażu przedstawiciele MPW, Instytutu Adama Mickiewicza (IAM), Instytutu Polskiego w Tokio, Symfonii Hiroszimskiej i Urzędu Miasta Hiroszimy wspólnie zasadzą symboliczne drzewo ku pamięci Krzysztofa Pendereckiego – kompozytora "Trenu – ofiarom Hiroszimy" (1960).
Wystawa "Warszawa. Feniks z popiołów" potrwa do 5 lutego 2024 r. "Mamy nadzieję, że później będzie wystawiana również w innych miastach Japonii. Obecnie ustalamy szczegóły jej prezentacji w Osace" - podsumował Ukielski.
Organizatorami ekspozycji są: Muzeum Powstania Warszawskiego, Miasto Stołeczne Warszawa, IAM oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerami wydarzenia są: Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Instytut Polski w Tokio.(PAP)
autor: Maciej Replewicz
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez