Międzynarodowa konferencja na UKSW pt. "Ten zwycięża, kto miłuje i przebacza"
2023-11-15 15:31:48(ost. akt: 2023-11-15 15:31:59)
Z okazji przypadającej w tym roku 70. rocznicy uwięzienia i 75. rocznicy nominacji prymasowskiej kard. Stefana Wyszyńskiego 16 listopada na UKSW w Warszawie odbędzie się międzynarodowa konferencja pt. "Ten zwycięża, kto miłuje i przebacza".
W komunikacie przekazanym PAP poinformowano, że w czwartek na UKSW w Warszawie odbędzie się międzynarodowa konferencja poświęcona osobie Prymasa Tysiąclecia zorganizowana przez Centrum Myśli Bł. Stefana Wyszyńskiego.
Podczas pierwszej sesji zostaną omówione więzienne losy prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego. Temat przybliży prof. Michał Białkowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Postawę biskupa Michała Klepacza wobec uwięzienia prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego wyjaśni dr Ewelina Ślązak z Biuro Badań Historycznych IPN w Łodzi. Natomiast okoliczności nominacji bp. Stefana Wyszyńskiego na prymasa Polski omówi dr Ewa K. Czaczkowska z UKSW.
Na temat wpływu uwięzienia kard. Stefana Wyszyńskiego na jego późniejszą działalność (1956-1981) podczas drugiej sesji będzie mówił prof. UKSW Rafał Łatka. Kwestię stosunku prymasa wobec ruchu księży +patriotów+ (1949-1956) omówi dr Jan Hlebowicz z Biura Badań Historycznych IPN w Gdańsku, zaś ks. prof. Bogdan Czyżewski z UAM przybliży kontekst pierwszej wizyty kard. Wyszyńskiego w Gnieźnie po wyjściu z uwięzienia.
Podczas trzeciej sesji dr hab. Aneta Gawkowska z UW podejmie temat przebaczenia, pojednania, wolności i miłości. Ks. prof. Zdzisław Kijas z Papieskiego Wydziału Teologicznego św. Bonawentury Seraficum w Rzymie omówi "teologię pojednania" w przemówieniach jasnogórskich bł. Stefana Wyszyńskiego, zaś prof. Alina Rynio z KUL wskaże znaczenie przebaczenia w działalności duszpasterskiej Prymasa Tysiąclecia.
Konferencję zwieńczy msza św. o godz. 14, której będzie przewodniczył ordynariusz łowicki, bp Andrzej Dziuba.
Konferencja rozpocznie się o godz. 9.45 na kampusie UKSW przy ul. Dewajtis 5.
70 lat temu, w nocy z 25 na 26 września 1953 r., funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa aresztowali prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego. Wywieźli go z warszawskiego Pałacu Prymasowskiego do klasztoru w Rywałdzie (obecnie Kujawsko-pomorskie), gdzie został internowany. Dokument zatwierdzili Bolesław Bierut, Józef Cyrankiewicz, Jakub Berman, Edward Ochab, Hilary Minc i Stanisław Radkiewicz.
Podczas trzyletniego internowania kard. Wyszyński przebywał także w Stoczku koło Lidzbarka Warmińskiego, Prudniku na Śląsku Opolskim i Komańczy w Bieszczadach.
W ostatnim miejscu odosobnienia, 16 maja 1956 roku, napisał tekst Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego - zawierzenia narodu Maryi, będących odnowieniem królewskich ślubów lwowskich Jana Kazimierza, złożonych trzy wieki wcześniej. Śluby zostały uroczyście odczytane w obecności licznych wiernych na Jasnej Górze 26 sierpnia 1956 roku. Na pustym fotelu prymasa spoczywały biało-czerwone kwiaty, zaś on sam składał śluby w Komańczy w duchowej łączności z zebranymi w jasnogórskim klasztorze.
Kard. Stefan Wyszyński został zwolniony z internowania w efekcie politycznej odwilży, po dojściu do władzy Władysława Gomułki. Wolność odzyskał 28 października 1956 r.(PAP)
Autor: Magdalena Gronek
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez