Ceremonia rozdania kanadyjskich nagród literackich zakłócona przez antyizraelskich demonstrantów
2023-11-14 19:30:00(ost. akt: 2023-11-14 19:37:04)
Gala Scotiabank Giller Prize, jednej z najważniejszych kanadyjskich nagród literackich, została dwukrotnie zakłócona w poniedziałek przez antyizraelskich demonstrantów.
Gala Scotiabank Giller Prize, jednej z najważniejszych kanadyjskich nagród literackich, została dwukrotnie zakłócona w poniedziałek przez antyizraelskich demonstrantów.
Protestujący przerwali uroczystość dwa razy – na początku, gdy wtargnęli na scenę z transparentem „Scotiabank finansuje ludobójstwo”, a następnie drugi raz, gdy ogłaszano nazwisko laureatki Sarah Bernstein – relacjonował publiczny nadawca CBC. Demonstrantów wyprowadziła policja.
Nagrodę ufundował w 1994 r. Jack Rabinovitch, biznesmen z Toronto, który chciał upamiętnić swoją zmarłą żonę Doris Giller, dziennikarkę zajmującą się literaturą. Rabinovitch zmarł sześć lat temu. W 2005 r. do fundatorów wynoszącej obecnie 100 tys. CAD nagrody dołączył Scotiabank, jeden z pięciu największych kanadyjskich banków.
Scotiabank jest akcjonariuszem izraelskiej firmy branży obronnej Elbit Systems Ltd i przeciwko temu zaangażowaniu protestowali propalestyńscy demonstranci, podały media. Elbit to firma z Hajfy, jej systemy symulatorów dla samolotów F-16 zamówiły w grudniu ub.r. także polskie siły powietrzne.
Laureatką tegorocznej nagrody Scotiabank Giller jest urodzona w Montrealu Sarah Bernstein, otrzymała ją za „Study for Obedience”, powieść, której porusza kwestie przesądów, przemocy i poczucia winy, także wrogości wobec ludzi "z zewnątrz". Bernstein dziesięć dni temu urodziła dziecko i w poniedziałkowym wieczorze wzięła udział wirtualnie, ze swojego domu w Szkocji.
Bernstein mówiła w swoim wystąpieniu m.in. o tym, jak ważne jest wspieranie pisarzy, „szczególnie gdy ich opowieści stają się wyzwaniem dla dominującej narracji historycznej”. Nie odniosła się do demonstrantów.
Wśród laureatów Scotiabank Giller Prize są m.in. Margaret Atwood za „Alias Grace” i Alice Munro za „Runaway”.
red./PAP
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez