Raport: 80 proc. polskich firm stosuje tzw. zwinne metody zarządzania

2023-11-14 11:43:16(ost. akt: 2023-11-14 11:49:23)

Autor zdjęcia: pix

80 proc. polskich firm stosuje tzw. zwinne metody zarządzania, czyli m.in. szybkie testowanie pomysłów czy krótkie cykle pracy – wynika z opublikowanego raportu firmy Deloitte. Wśród przyczyn przejścia na taki model wskazano m.in. skrócenie czasu dostarczania produktów.
Dynamika zmian otoczenia biznesowego sprawia, że stosowanie tradycyjnych modeli zarządzania utrudnia organizacjom efektywne zaspokajanie potrzeb klientów – wynika z raportu "Agile Maturity Survey". Na znaczeniu zyskuje z kolei "zwinny" (ang. agile) model działania.

Jak wyjaśniono, chodzi o sposób działania i myślenia zorientowany na szybkie testowanie pomysłów z klientem, któremu można często udostępnić mniejsze fragmenty działającego produktu. Charakteryzuje się krótkimi cyklami pracy oraz szybkim wprowadzaniem zmian, dzięki czemu "doskonale sprawdza się w dynamicznym środowisku biznesowym" - wskazano. Zgodnie z raportem, głównymi zaletami tego sposobu organizacji pracy są m.in. możliwość lepszego dostosowania produktu lub usługi do oczekiwań klienta i skrócenie czasu potrzebnego do dostarczenia ich na rynek.

Jak podano, tzw. zwinne metody zarządzania stosuje 80 proc. badanych polskich firm. Adaptacja podejścia zwinnego najczęściej wpływa na: tworzenie produktów (64 proc. odpowiedzi), zarządzanie portfolio inicjatyw, planowanie i podejmowanie decyzji (63 proc.) oraz na komunikację wewnątrz organizacji (52 proc.).

Wśród głównych przyczyn przejścia na taki model pracy 67 proc. ankietowanych wskazało chęć skrócenia czasu potrzebnego na dostarczenie produktów i usług na rynek – przekazano w raporcie. Dwie trzecie odpowiedzi dotyczyło lepszego dostosowania produktów do potrzeb klientów, a co druga zakładała dążenie do zacieśnienia współpracy między biznesem i IT.

"Rzeczywiste korzyści uzyskiwane dzięki zastosowaniu zwinnych metod pracy są takie same", ale ich kolejność jest odwrotna - podano. Zacieśnienie współpracy na linii biznes-IT odnotowało 43 proc. respondentów, 40 proc. skuteczniej odpowiada na potrzeby klienta, natomiast 35 proc. dzięki zwinnemu modelowi sprawniej dostarcza produkty i usługi klientom.

Cytowana w raporcie Anna Wiącek-Kocot z Deloitte zwróciła uwagę, że stosowanie zwinnych metod pracy w Polsce jest "relatywnie młodym konceptem". "Przewidujemy, że zwinność wyskalowana na poziomie organizacyjnym będzie tak dużą przewagą konkurencyjną, jaką 10-15 lat temu był agile wdrażany na poziomie zespołów" – stwierdziła.

Trzy czwarte ankietowanych podmiotów używa praktyk zwinnych nie dłużej niż 6 lat – wynika z raportu. Co czwarta firma korzysta ze skalowalnych metod, a 9 proc. stosuje je w całej organizacji; 80 proc. decyduje się na ich stopniowe wdrażanie, m.in. poprzez programy pilotażowe prowadzone w wybranych obszarach, np. rozwój nowego produktu, linii biznesowej czy projektu – podano.

Zgodnie z badaniem, siedmiu na dziesięciu przedstawicieli organizacji funkcjonujących w modelu zwinnym za główne wyzwanie procesu adaptacji zmiany uznaje stosowanie miar umożliwiających ocenę postępu transformacji, a 38 proc., że brak zrozumienia zasad zwinności oraz niedostateczne zaangażowanie ze strony liderów organizacji. 33 proc. wskazało trudność ze zmianą kultury i przyzwyczajeń pracowników.

"W przypadku organizacji, które jeszcze nie przystąpiły do działania w sposób zwinny, odsetek ten jest ponad dwukrotnie wyższy i wynosi 69 proc. 58 proc. odpowiedzi dotyczy z kolei braku doświadczenia w zwinnym trybie pracy, a niemal 40 proc. wskazuje na brak odpowiednich kompetencji" – zauważono.

W raporcie oceniono, że polskie firmy charakteryzują się niższa dojrzałością w wykorzystaniu zwinnych metod pracy względem respondentów z innych krajów. Przekazano, iż w pełnym modelu agile funkcjonuje 9 proc. firm pochodzących z Polski, podczas gdy na rynkach światowych odsetek ten jest o 7 p.p. wyższy.

Zwrócono uwagę na rosnące zainteresowanie stosowaniem podejścia zwinnego na poziomie organizacyjnym. Zarówno w Polsce, jak i na świecie metody skalowalne wykorzystuje co czwarty badany podmiot.

Jako główną oczekiwaną korzyść z wdrożenia tego modelu wśród światowych organizacji wskazano korzystny wpływ na jakość współpracy w organizacji (69 proc.) i skrócenie czasu potrzebnego do dostarczenia produktów do klientów (52 proc.). 39 podmiotów zagranicznych jako kluczowe wyzwania w zakresie transformacji podało braku zrozumienia zasad zwinności przez liderów organizacji (39 proc.) oraz sprzeczność priorytetów (31 proc.).

W badaniu "Agile Maturity Survey" wzięło udział 536 pracowników z ponad 200 organizacji działających na polskim rynku. Chodzi o kadrę zarządzającą, menedżerów średniego szczebla i specjalistów.(PAP)

Autor: Adrian Reszczyński