Rekordowa Kwota 14,7 mln USD za dzieło Tamary Łempickiej na aukcji w Christie's

2023-11-10 23:33:25(ost. akt: 2023-11-10 23:42:57)
„Kizette II”/„Kizette w różowej sukience”, część obrazu

„Kizette II”/„Kizette w różowej sukience”, część obrazu

Autor zdjęcia: christies.com

Obraz olejny Tamary Łempickiej "Kizette II" ("Kizette w różowej sukience") został zakupiony w czwartek w nowojorskim domu aukcyjnym Chirstie's za rekordową cenę 14,785 mln USD. Przedstawia on sylwetkę córki artystki.
Obraz olejny Tamary Łempickiej "Kizette II" ("Kizette w różowej sukience") został zakupiony w czwartek w nowojorskim domu aukcyjnym Chirstie's za rekordową cenę 14,785 mln USD. Przedstawia on sylwetkę córki artystki.

Na tym jednym z wielu jej portretów, Kizette jest ubrana w biało-różowy strój. Wiki Art sugeruje, że zgubiła but i próbuje ukryć skarpetkę drugą stopą. Dopatrywano się nawiązania do rosyjskiej prawosławnej ikony Madonny z Dzieciątkiem, Theotokos z Tichwina (ok. 1300 roku).

Według Julie Rubio, reżyser i producentki filmu o Łempickiej "Tamara", artystka urzekła świat sztuki, tym razem niezwykłą wyprzedażą swojego kultowego obrazu "Portret Kizette Il" w prestiżowym Christie's.

"Obraz, (o rozmiarach ok.133 x 58 cm) będący częścią cenionej kolekcji potentata muzycznego Jerry'ego Mossa, został ostrożnie oszacowany na 7–10 mln dolarów. Jednakże w wyniku porywającego popytu, licytacja przerodziła się w zaciekłą konkurencję, która ostatecznie doprowadziła do oszałamiającej ostatecznej ceny sprzedaży wynoszącej łącznie 14,785 mln, przekraczającej nawet najwyższe szacunki" – podkreśliła Rubio.

Uznała to za wyjątkowe osiągnięcie nie tylko świadczące o niezmiennym uroku twórczości Tamary de Łempickiej, ale świadczącej o głębokiej więzi artystycznej, jaką łączyła ją ze swoją piękną córką, która często była jej modelką.

„Ogromny sukces tej sprzedaży jeszcze bardziej umacnia pozycję Tamary jako jednej z najwybitniejszych artystek wszechczasów” - oceniła Rubio.

Tamara Łempicka (Tamara de Lempicka) była polską malarką epoki art déco. Urodziła się prawdopodobnie w Moskwie w 1896 r., ale biografie podają, że w Warszawie w 1898 r. lub 1900 r. Jej matka była Polką, ojciec rosyjskim Żydem. Wychowywała ją matka i dziadkowie w Warszawie. Rodzina należała do elity towarzyskiej i kulturalnej. W wieku kilkunastu lat wyjechała do rodziny w Petersburgu, gdzie poznała przyszłego męża, prawnika Tadeusza Łempickiego. W 1918 r. zamieszkali w Paryżu. We Francji artystka studiowała i tu ukształtowała swój charakterystyczny styl. W 1927 r. para rozwiodła się z powodu romansów malarki. W 1938 r. wraz z drugim mężem baronem Raoulem Kuffnerem wyemigrowała do USA. Tu stała się portrecistką gwiazd Hollywood. Ostatnie lata życia spędziła w Meksyku. Tam, w Cuernavace, zmarła 18 marca 1980 r.

Media łączą czwartkową aukcję w Christie's z zakończeniem pewnej ery. Była ostatnią, którą prowadził globalny prezes Christie, Jussi Pylkkänen. Odchodzi on z firmy po 38 latach. Łączna suma sprzedaży czwartkowego wieczoru osiągnęła szacunkową kwotę niemal 660 mln dolarów nie licząc opłat.

red./PAP