Inwestycja mieszkaniowa TBS na Ochocie

2023-11-08 08:58:14(ost. akt: 2023-11-08 09:11:32)

Autor zdjęcia: UM Warszawa

Na Ochocie powstaną nowe mieszkania na wynajem dla osób o średnich dochodach. Podpisano umowę na budowę 205 lokali.
— Przyspieszamy z realizacją programu budownictwa mieszkaniowego w Warszawie, ponieważ w czasie pandemii i wojny niełatwo było budować mieszkania. W tej kadencji, od 2018 r. do 2023 r., w trzech segmentach chcemy oddać prawie 12 tysięcy mieszkań – ponad tysiąc nowych, około tysiąca w zmodernizowanych budynkach i 10 tysięcy wyremontowanych pustostanów. Nie ustajemy w działaniach, ponieważ zdajemy sobie sprawę z tego, jaki jest głód na rynku mieszkaniowym w Warszawie — powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy

Stolica konsekwentnie realizuje program polityki mieszkaniowej. Obecnie, na różnym etapie realizacji, prowadzone są prace związane z budową 2840 mieszkań – zarówno w ramach TBS-ów, jak i lokali komunalnych.

— Samorządy, takie jak Warszawa, są w stanie budować dużo i szybko. Warunkiem jest tylko dostępność środków finansowych. Oprócz znanych już projektów z zakresu polityki mieszkaniowej obecnie pracujemy nad programem mieszkań dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami, tak by dać im szansę usamodzielnienia dzięki mieszkaniom wspomaganym czy treningowym z naszego zasobu — powiedziała Aldona-Machnowska Góra, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy.

O inwestycji
Nowa inwestycja powstanie przy skrzyżowaniu ul. Banacha z Grójecką. Oprócz lokali mieszkalnych zaplanowano tam ponad 2 tys. mkw. powierzchni usługowej oraz miejsca parkingowe: 78 w garażu i 19 na terenie nieruchomości. Powstaną też wyspy zieleni z ławkami wśród krzewów i drzew oraz trawniki.

Projekt uwzględnia elementy, które mają wpływ na energochłonność i tym samym obniżenie kosztów eksploatacyjnych. Budynki będą również wyposażone w instalację fotowoltaiczną.

­W ubiegłym roku, gdy wybuchł kryzys energetyczny, Prezydent m.st. Warszawy postawił wszystkim jednostkom za zadanie ograniczenia energii, zarówno tej zużywanej na bieżąco, ale także przy nowych inwestycjach. W ślad za tym spółka we wszystkich inwestycjach mieszkaniowych obniżyła zużycie energii pierwotnej do poziomu, który jest o 30 proc. niższy niż obecne warunki techniczne tego wymagają. Pozwoli to wszystkim najemcom lokali miejskim obniżyć zużycie energii o połowę. Dzięki temu możemy skorzystać ze środków KPO. W przypadku takiej inwestycji jak na skrzyżowaniu ul. Banacha i Grójeckiej jest to niebagatelna kwota 19 mln zł – powiedział Adam Godusławski, prezes zarządu TBS Warszawa Południe.

Inwestycja ma być zrealizowana w ciągu 24 miesięcy. Oddanie do użytku planowane jest na 2026 r. Wartość inwestycji przekracza 100 mln zł.

Generalnym wykonawcą prac budowlanych jest firma ZAB-BUD.