"Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich" akcja rusza już po raz 12.

2023-11-03 14:55:52(ost. akt: 2023-11-03 15:33:37)

Autor zdjęcia: Photo by Kate Bezzubets on Unsplash

Rezydencje królewskie przez cały listopad nieodpłatnie udostępniają publiczności znaczną część swoich zbiorów.
Już po raz 12. rezydencje królewskie przez cały listopad nieodpłatnie udostępniają publiczności znaczną część swoich zbiorów. Akcja "Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich" jest bardzo dobrze przyjmowana społecznie; polega na zwiększeniu dostępności do rezydencji królewskich - powiedział minister kultury Piotr Gliński.

W piątek w Łazienkach Królewskich w Warszawie odbyła się konferencja prasowa inaugurująca 12. odsłonę akcji "Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich". W akcji organizowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego biorą udział dawne rezydencje królewskie z Warszawy, Poznania, Krakowa, Lublina, Malborka (dodatkowo oddziały w Kwidzynie i Sztumie), Sandomierza i Wieliczki.

"Po raz 12. bardzo dobrze przyjmowana społecznie akcja Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich. Gdy ta akcja się rozpoczynała uczestniczyły w niej 4. rezydencje królewskie. W tej chwili to jest 9. instytucji i 11. miejsc, bo w akcji biorą udział także oddziały danych rezydencji" - powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Wskazał, że akcja "polega na zwiększeniu dostępności do naszych rezydencji królewskich, na darmowych wejściach, darmowym uczestnictwie w programach i w ofercie muzealnej, którą przygotowują specjalnie na ten czas rezydencje".

Jak mówił, akcja jest dobrze znana. "Zawsze mamy olbrzymią frekwencję" - podkreślił.

Podziękował wszystkim instytucjom i ich dyrektorom, którzy przygotowali specjalny, listopadowy program swoich placówek.

"Ta duża liczba muzeów biorących udział w kampanii to odzwierciedlenie zwiększonych w ostatnich latach nakładów finansowych na kulturę. Nasze muzea są bardziej dofinansowane, bardziej zadbane, czyli ten profesjonalizm, który jest oczywisty i związany jest z ludźmi, którzy pracują w polskich muzeach, zwłaszcza w rezydencjach królewskich, został w jakimś sensie uznany i doceniony poprzez lepsze wsparcie finansowe ze strony państwa polskiego" - powiedział minister Gliński.

Przekazał także, że w budżecie MKiDN są "zabezpieczone środki na darmowe wejścia, darmowy dostęp do narodowych instytucji kultury, a więc zarówno instytucji artystycznych, jak i muzeów, w przyszłym roku".

"Mniej więcej od połowy roku będzie to możliwe. Dzięki temu, że budżet jest odpowiednio zwiększony, będzie można zaproponować ten darmowy dostęp dla pewnych kategorii zwiedzających. Tych może najbardziej dla nas ważnych, dla młodzieży i dzieci, ale także dla seniorów i rencistów. Te kategorie osób, od połowy przyszłego roku będą mogły korzystać bez opłat z oferty prezentowanej przez narodowe instytucje kultury" – zapowiedział szef MKiDN.

Dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie Marianna Otmianowska podkreśliła, że "Darmowy Listopad" to "niezwykle ważny program" dla instytucji, którą kieruje. "Od kilku lat konsekwentnie realizujemy strategię myślenia o naszym Muzeum nie jedynie, jako o miejskim parku, ale jako o zabytkowym ogrodzie, pełnym zabytkowych wnętrz, niezniszczonych podczas II wojny światowej, co jest tak ważne dla naszego miasta. Listopad, czyli miesiąc, kiedy jeszcze chcemy spacerować jest doskonałym czasem, żeby również zapraszać państwa bezpłatnie do naszych licznych zabytkowych wnętrz" - mówiła Otmianowska.

Zachęcała przede wszystkim do zobaczenia wystawy czasowej "Mattia Preti. Odkrywając barokowe tajemnice Malty" w Podchorążówce. "Ta wystawa, jak i szereg wydarzeń towarzyszących są w bezpłatnej ofercie, ale także wszystkie wejścia do naszych zabytkowych wnętrz przez cały listopad bez względu na czas, porę i godzinę są zupełnie bezpłatne, liczne lekcje muzealne, oprowadzania, zwiedzania i spacery" - mówiła dyrektor Otmianowska.

Piotr Górajec, zastępca dyrektora Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie zapraszał wszystkich chętnych do odwiedzenia "przede wszystkim pałacowych wnętrz, gdzie można zobaczyć apartamenty królewskie, które w prawie niezmienionej formie pozostają do dyspozycji zwiedzających od czasów króla Jana III".

Zachęcał także do oglądania m.in. wystawy "Kolekcjonerstwo Potockich". Ocenił, że warto zwiedzić również wystawę czasową "Oto Światłość Wielka i Klucz Rajski. Hymny z tatarskich zaścianków króla Sobieskiego".

Agnieszka Kowalska, która jest zastępcą dyrektora ds. naukowo-konserwatorskich Muzeum Zamkowego w Malborku powiedziała, że Muzeum Zamkowe w Malborku po raz 4. uczestniczy w akcji.

"Po raz kolejny chcielibyśmy przybliżyć w tym okresie nieco tej królewskiej historii Zamku malborskiego. W tym roku skupiliśmy sią na jednym z tematów związanych ze statusem Malborka, jako rezydencji królewskiej, tematem podróży króla do Prus Królewskich" - przekazała.

Dodała, że "mija dokładnie 400 lat od wizyty Zygmunta III Wazy w Prusach Królewskich i w Malborku". "Z tej wizyty zachował się diariusz, który pozostaje u nas w opracowaniu i mam nadzieję, że wkrótce będziemy mogli podzielić się tym wydawnictwem. Już od dzisiaj prezentujemy wystawę plenerową +Wazowie w Malborku+, opowiadającą m.in. o tej podróży, a dla zainteresowanych ciekawostkami historycznymi, jak w okresie nowożytnym podróżowano do Prus, czy w ogóle podróżowano z Warszawy na północ kraju zapraszamy 25 listopada na wykład, w którym zdradzimy już co nieco z dziennika podróży królewskiej" - powiedziała zastępcą dyrektora ds. naukowo-konserwatorskich Muzeum Zamkowego w Malborku.

Zwróciła uwagę, że w ramach "Darmowego Listopada" instytucja umożliwia bezpłatne zwiedzanie nie tylko Zamku w Malborku, ale również dwóch ich oddziałów - Zamku w Sztumie i Zamku w Kwidzynie.

Pełnomocnik dyrektora ds. wydawnictw i sprzedaży Zamku Królewskiego na Wawelu Piotr Rabiej powiedział, że w tym roku "Darmowy Listopad" na Zamku Królewskim na Wawelu odbędzie się "pod znakiem Jagiellonów".

"Jak zwykle zapraszamy turystów do bezpłatnego zwiedzania wielu wystaw, ale dwie z nich są szczególnie ważne i spektakularne" - ocenił Rabiej.

"Pierwszą z nich jest wystawa +Obraz Złotego Wieku+, która prezentuje szeroką panoramę kultury artystycznej, literackiej, naukowej, jaka rozwijała się w Polsce XVI wieku pod berłem dwóch ostatnich Jagiellonów na ogromnym obszarze państwa polsko-litewskiego. Niezapomniane wrażenie gwarantuje na tej wystawie możliwość obejrzenia z bliska słynnych wawelskich głów. One są prezentowane na stropie sali poselskiej i specjalnie na potrzeby tej wystawy zostały zdjęte, tak aby turyści mogli bezpośrednio twarzą w twarz spojrzeć w te XVI-wieczne wizerunki" - opowiadał pełnomocnik dyrektora ds. wydawnictw i sprzedaży Zamku Królewskiego na Wawelu.

"Drugą wystawą jest +Nowy Skarbiec Koronny+, ta otwarta w zeszłym roku niesamowita wystawa wielokrotnie nagradzana w różnych plebiscytach, cieszy się niegasnącym zainteresowaniem turystów i przyciąga wielu zwiedzających. Szczególnie polecamy ją rodzinom z dziećmi, grupom zorganizowanym, grupom szkolnym, dla których przygotowaliśmy bogatą ofertę lekcji muzealnych" - przekazał Rabiej.

Szczegóły oferty Rezydencji Królewskich dostępne są pod adresem: https://www.gov.pl/web/kultura/rezydencje.

Od początku w kampanii uczestniczą najbardziej ikoniczne polskie rezydencje królewskie, takie jak: Zamek Królewski na Wawelu, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie oraz Zamek Królewski w Warszawie. Do tego grona w ostatnich latach dołączyły muzea w Sandomierzu, Lublinie i Malborku, które również mają zamkowe siedziby, Zamek Żupny w Wieliczce, Zamek Królewski w Poznaniu oraz zamki w Kwidzynie i Sztumie – oddziały Muzeum Zamkowego w Malborku.

red./PAP