W Niemczech narasta wrogość wobec społeczności żydowskiej
2023-11-02 00:15:51(ost. akt: 2023-11-02 00:25:12)
Wzrost niechęci wobec Żydów jest widoczny w kręgach islamistycznych, lewicowych i zauważalny także w sytuacjach codziennych - podaje portal ZDF.
Wzrost napięcia na Bliskim Wschodzie między Izraelem a grupą terrorystyczną Hamas wywołuje reperkusje dla społeczności żydowskiej w Niemczech. Od 7 października odnotowano 1800 incydentów o charakterze antysemickim, co zostało określone przez Urząd Ochrony Konstytucji jako "punkt zwrotny". Według ekspertów, wzrost niechęci wobec Żydów jest widoczny w kręgach islamistycznych, lewicowych i zauważalny także w sytuacjach codziennych - podaje portal ZDF.
Federalne Stowarzyszenie Ośrodków Badań i Informacji o Antysemityzmie RIAS uwzględniło także przypadki, które nie przekraczają progu odpowiedzialności karnej. Odnotowano ich wzrost o 240 proc. w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku; nasiliły się one szczególnie od 7 października.
„Antysemicka wrogość może pojawić się w codziennych sytuacjach, na przykład w miejscu pracy” – potwierdził Daniel Poensgen, ekspert z RIAS. Przypomniał o przypadkach malowania na domach, należących do Żydów w Niemczech, symboli typu gwiazda Dawida lub antysemickich haseł.
„Te oznaczenia na rzeczywiście lub rzekomo należących do Żydów domach również niosą ze sobą bardzo duży potencjał zagrożenia dla społeczności żydowskich w Niemczech” – dodał Poensgen.
Jak podkreślił ekspert, w bardzo krótkim czasie liczba incydentów potroiła się. Wzrost liczby przypadków obserwuje się przede wszystkim w „politycznym spektrum aktywizmu antyizraelskiego” – na przykład w sieci stowarzyszenia BDS oraz ugrupowań powiązanych z terytoriami palestyńskimi. „Obserwujemy także znaczny wzrost liczby incydentów ze strony środowisk islamskich, islamistycznych, a także ze strony radykalnej lewicy” – podkreślił Poensgen.
Zdaniem eksperta, coraz większą rolę w szerzeniu nienawiści odgrywa internet. „Wydarzenia z 7 października zostały natychmiast uczczone także przez niemieckie ugrupowania polityczne, w formie memów czy wpisów w mediach społecznościowych” – stwierdził ekspert RIAS.
red./PAP
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez