Nie można jednocześnie podziwiać demonów i czerpać z wzorców świętych - Rzecznik KEP

2023-10-31 11:50:10(ost. akt: 2023-10-31 11:57:03)

Autor zdjęcia: Photo by Stormseeker on Unsplash

Według wypowiedzi rzecznika Konferencji Episkopatu Polski, ks. Leszka Gęsiaka, Halloween jest postrzegane jako obce święto pełne grozy i demonów, a jego obchodzenie stoi w sprzeczności z duchem uroczystości Wszystkich Świętych
Według wypowiedzi rzecznika Konferencji Episkopatu Polski, ks. Leszka Gęsiaka, Halloween jest postrzegane jako obce święto pełne grozy i demonów, a jego obchodzenie stoi w sprzeczności z duchem uroczystości Wszystkich Świętych: „Halloween to święto grozy i demonów, a więc czegoś bardzo odległego od tego, co Kościół katolicki czci w czasie obchodzonej 1 listopada uroczystości Wszystkich Świętych. Dlatego chrześcijanie powinni raczej skoncentrować się na świętowaniu dobra, jakie na przestrzeni wieków wnieśli do Kościoła święci zarówno ci kanonizowani i beatyfikowani, jak i zwykli ludzie, którzy swoim życiem ukazywali dobroć Boga"

Zamiast gloryfikować demoniczne postaci, chrześcijanie powinni skupić się na uczczeniu dziedzictwa świętych, którzy wnieśli do Kościoła wartościowy wkład. „Nie można z jednej strony gloryfikować demonów, a z drugiej wierzyć, że to, co jest warte naśladowania, to przykład świętych” - podkreślił ks. Gęsiak.

Ksiądz w zeszłym roku przypomniał również o liście pasterskim z 2013 roku, który ostrzegał przed duchowymi zagrożeniami dla wiary, takimi jak banalizacja zła i zacieranie granic między dobrem a złem, co może prowadzić do zaangażowania się w praktyki pseudoreligijne i nawet satanizm, zwłaszcza wśród dzieci. „Jeżeli rodzice wiedzą, że w szkole czy przedszkolu, do którego uczęszcza ich dziecko, jest organizowana zabawa z okazji Halloween, mają prawo do tego, by zaproponować coś alternatywnego” – podkreślił.

Zamiast uczestniczyć w halloweenowych obchodach, ks. Gęsiak zachęcał do organizowania balów i korowodów świętych, podczas których dzieci przebierają się za postacie związane z chrześcijańską tradycją, ukazując ich pozytywny wkład w historię Kościoła.

Zdaniem rzecznika, uczestnictwo w takich wydarzeniach jest znacznie bardziej konstruktywne i pozytywne niż uczestnictwo w groteskowych halloweenowych obrzędach.

Ks. Gęsiak apelował do rodziców, aby byli czujni i świadomi, że nawet pozornie niewinne zabawy mogą mieć negatywny wpływ na ich dzieci, pozostawiając trwałe ślady w ich pamięci. Rzecznik KEP podkreślił również, że Halloween jest tradycją obcą dla kultury polskiej, a zatem wartościowe jest pielęgnowanie i podkreślanie rodzimych, pozytywnych tradycji.