"Namalować katolicyzm od nowa" - wernisaż wystawy obrazów

2023-10-30 17:47:45(ost. akt: 2023-10-30 17:56:30)
Zwiastowanie

Zwiastowanie

Autor zdjęcia: z Pixabay/janeb 13

W podziemiach katedry warszawsko-praskiej 17 listopada odbędzie się wernisaż wystawy obrazów przedstawiających Zwiastowanie, namalowanych przez współczesnych malarzy. Powstały one w ramach projektu drugiej edycji projektu "Namalować katolicyzm od nowa". Ekspozycja prezentuje dwadzieścia nowych wizerunków.
W komunikacie przekazanym PAP wyjaśniono, że celem projektu "Namalować katolicyzm od nowa" prowadzonego przez Fundację Świętego Mikołaja, Teologię Polityczną oraz Instytut Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim Angelicum (Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu), jest "ożywienie sztuki sakralnej przez powrót do Kościoła obrazów wysokiej klasy artystycznej, wyrażonych współczesnym językiem malarskim oraz odnowienie mecenatu takiej sztuki".

Wernisaż wystawy obrazów przedstawiających biblijną tajemnicę Zwiastowania, namalowanych przez współczesnych malarzy, odbędzie się 17 listopada o godz. 19.00 w podziemiach katedry warszawsko-praskiej. Ekspozycja prezentuje dwadzieścia nowych wizerunków autorstwa: Jarosława Modzelewskiego, Ignacego Czwartosa, Jacka Dłużewskiego, Wojciecha Głogowskiego, Jacka Hajnosa OP, Krzysztofa Klimka, Bogny Podbielskiej, Beaty Stankiewicz, Grzegorza Wnęka i Michała Żądło.

"Twórcy zostali poproszeni o namalowanie dwóch obrazów o różnym przeznaczeniu: pierwszego w formacie odpowiednim do przestrzeni sakralnej, drugiego w mniejszym rozmiarze, na potrzeby modlitwy domowej" - czytamy w komunikacie.

"Jeśli, jak uczą ojcowie Soboru Nicejskiego II, sztuka chrześcijańska jest możliwa tylko dzięki Wcieleniu – to Zwiastowanie stanowi +arche+ (zarówno w sensie początku, jak i rdzenia oraz zasady) całej sztuki sakralnej Kościoła. Jest racją jej możliwości, ale jest także powodem jej konieczności. Wcielenie zobowiązuje!" – powiedział pomysłodawca przedsięwzięcia i kurator wystawy Dariusz Karłowicz, redaktor naczelny Teologii Politycznej.

Jak zaznaczył, "wyrażenie nauki Chrystusa językiem kolejnego pokolenia jest obowiązkiem tych, którzy mają przekazać światu +Prawdę+". "Dla chrześcijaństwa kultura nie jest luksusem, ale powietrzem, którym oddycha" – dodał.

Przed podjęciem pracy artyści uczestniczyli w kilkudniowych warsztatach, podczas których - wspólnie z teologami, filozofami i historykami sztuki - zastanawiali się, jak wyrazić tajemnicę Zwiastowania językiem współczesnego malarstwa.

W przygotowaniu wzięli udział: bp prof. Jacek Grzybowski, ks. prof. Marek Starowieyski, o. prof. Jarosław Kupczak OP, Anna Kilian oraz o. Paweł Trzopek OP, o. Andrzej Bielat OP, o. Jacek Hajnos OP.

18 listopada o godz. 10.30 w Akademiku Praskim odbędzie się konferencja poświęcona sztuce sakralnej. Wśród zaproszonych gości są reż. Wojciech Wieteska, artysta i krytyk Juliusz Gałkowski, Jacek Hajnos OP, Jarosław Modzelewski, Bogna Podbielska, Marta Tarabuła.

Na temat sztuki sakralnej w teorii i praktyce głos zabiorą: bp Jacek Grzybowski, Dariusz Karłowicz, Piotr Kopszak, Mateusz Środoń oraz Ewa Zalewska.

Ekspozycję będzie można oglądać do 31 stycznia 2024 r. w podziemiach katedry warszawsko-praskiej pw. św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika od poniedziałku do soboty w godzinach 12.00-20.00, zaś w niedzielę 8.00-21.30.

W ramach projektu "Namalować katolicyzm od nowa", planowanych jest 21 tematów malarstwa chrześcijańskiego.

red./PAP (Magdalena Gronek)