Za odwagę w pokazywaniu dobra i wrażliwość nagrodzono Małgorzatę Ziętkiewicz
2023-10-28 06:13:16(ost. akt: 2023-10-27 22:17:17)
Małgorzata Ziętkiewicz, dziennikarka, reporterka telewizyjna Polsat News - została w tym roku laureatką dziennikarskiej nagrody "Ślad" im. bp. Jana Chrapka; "Śladem Diamentowym" wyróżniono Andrzeja Grajewskiego. Nagrody wręczono w piątek podczas uroczystej gali w Domu Arcybiskupów Warszawskich.
Nagroda Dziennikarska "Ślad" im. bp. Jana Chrapka to "nagroda dziennikarzy dla dziennikarzy i ludzi mediów". Przyznawana jest za działalność w mediach, "która w wybitny sposób przyczyniła się do budowania kultury prawdy, porozumienia i dialogu".
Przewodniczący kapituły Tomasz Krzyżak powiedział, że Małgorzata Ziętkiewicz została nominowana "za profesjonalizm, odwagę w pokazywaniu dobra, wrażliwość, otwartość na drugiego człowieka oraz zdolność do podejmowania dialogu, którego świat coraz częściej unika".
Dziennikarka, autorka m.in. reportażu o św. Janie Pawle II "Zasadzka na sprawiedliwego", do której w tym roku trafiła statuetka autorstwa prof. Gustawa Zemły, powiedziała dziennikarzom, że nagroda ma dla niej "ogromne znaczenie". Podkreśliła, że "to jedna z najważniejszych nagród, jakie w Polsce może dostać dziennikarz".
Jak dodała, "w porównaniu z szanownymi kolegami, znakomitymi dziennikarzami, którzy byli nominowani i w porównaniu z dorobkiem dr. Andrzeja Grajewskiego - nie zrobiłam nic takiego".
"Po prostu robię swoje, swoje dokumenty, dzięki Bogu to się udaje w telewizji komercyjnej. Robimy swoje, mamy publiczność, która chce nas oglądać i to jest najważniejsze" - powiedziała nagrodzona.
Nagrodę specjalną, "Ślad Diamentowy", przyznawaną co kilka lat (po raz pierwszy w 2005 r.) "wybitnym dziennikarzom", kapituła jednogłośnie przyznała doktorowi Andrzejowi Grajewskiemu, dziennikarzowi i historykowi, zastępcy redaktora naczelnego "Gościa Niedzielnego", działaczowi podziemia antykomunistycznego w PRL, w latach 1996-2009 członkowi Kolegium IPN, autorowi wielu książek.
Jak podkreślono, otrzymał ją za "wybitny kunszt dziennikarski, wnikliwość w badaniu najnowszej historii Kościoła, wieloletnią pracę na rzecz pojednania narodów Europy Wschodniej i Środkowej oraz szlachetność zaangażowania obywatelskiego".
Nagrodzony podkreślił, że "biskup Jan Chrapek, jako patron nagrody, stworzył w życiu publicznym, dziennikarstwie (...) pewne wzorce, do których możemy próbować się odwoływać".
"Dla mnie, z tych jego wielu obszarów działalności, na dzień dzisiejszy chyba najbardziej aktualne jest wezwanie do pogodzenia się, do tego, aby odrzucić to, co nas dzieli, co czasami wydaje się pełne emocji, co skłania nas do różnych radykalnych postaw, a dostrzec w kimś innym potencjał dobra, spojrzeć jak na rodaka, spojrzeć jak na kogoś, kto być może ma nam coś ciekawego do powiedzenia, a nie szukać w nim zawsze przeciwnika i wroga" - podkreślił.
Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz zaznaczył, że "biskup Chrapek, i w trudnych dla dziennikarstwa latach, jakim był czas przed rokiem 90., ale i na przełomie lat 90. i do początku XXI wieku, był człowiekiem, który nie tylko na mediach się znał, ale także swoją osobą je kształtował, kształtował dziennikarzy jako uniwersytecki profesor na UW". Podkreślił, iż "rzeczywiście miał wielki wpływ na kształtowanie mediów w tamtym czasie".
W tym roku kapituła pochyliła się nad 17 nazwiskami, a do nagrody nominowała trzy osoby. Drugą nominowaną była Agata Puścikowska, dziennikarka "Gościa Niedzielnego", autorka książek, działaczka społeczna, a trzecim nominowanym - Marcin Jakimowicz, dziennikarz i felietonista "Gościa Niedzielnego" oraz portalu gość.pl, a także autor książek.
Nagroda Dziennikarska "Ślad" im. bp. Jana Chrapka przyznawana jest od 2002 r. Laureatami jej dotychczasowych edycji byli kolejno: Ewa K. Czaczkowska, Grzegorz Polak, Stefan Wilkanowicz, ks. Jerzy Szymik, Marek Zając, Szymon Hołownia, ks. Marek Gancarczyk, ks. Kazimierz Sowa, Anna Gruszecka, Tomasz Królak, Jacek Moskwa, Krzysztof Ziemiec, ks. Jan Kaczkowski, Piotr Żyłka, Tomasz Rożek, Alina Petrowa-Wasilewicz, Brygida Grysiak, ks. Andrzej Draguła, Tomasz Krzyżak, Tomasz Terlikowski, Paulina Guzik i Monika Białkowska.
Autorka: Paulina Kurek
pak/ mir/
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez