Podróbki w świecie medycyny: Ozempic na celowniku oszustów

2023-10-27 16:48:53(ost. akt: 2023-10-27 16:51:54)

Autor zdjęcia: Photo by Fuu J on Unsplash

Jednym z najnowszych przypadków, który zaniepokoił Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF) oraz pacjentów, jest pojawienie się fałszywych leków Ozempic na terenie Unii Europejskiej.
W świecie medycyny i farmacji, jak w każdej innej branży, czasem pojawiają się czarne owce, gotowe na oszustwa i manipulacje. Jednym z najnowszych przypadków, który zaniepokoił Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF) oraz pacjentów, jest pojawienie się fałszywych leków Ozempic na terenie Unii Europejskiej. Chociaż na szczęście nie odnotowano jeszcze takich przypadków w Polsce, warto być czujnym i znać cechy oryginału, aby uniknąć niebezpieczeństwa.

Ozempic, znany jako cudowny lek na otyłość, zawiera substancję czynną semaglutyd, która obniża stężenie cukru we krwi oraz wpływa na kontrolę łaknienia. To właśnie te właściwości uczyniły go niezwykle popularnym w walce z otyłością. Jednakże, niestety, pojawiły się fałszywki, które mogą zagrażać zdrowiu pacjentów.
GIF donosi, że w niektórych krajach Unii Europejskiej fałszywe opakowania Ozempic trafiły do legalnego łańcucha dystrybucji. Co jeszcze bardziej niepokojące, fałszywe "leki" posiadają etykiety w języku niemieckim, co może utrudnić rozróżnienie ich od oryginału.

Warto jednak podkreślić, że GIF jest czujny i aktywny w sprawie zapobiegania rozprzestrzenianiu się fałszywych leków. Choć na dzień dzisiejszy nie odnotowano przypadków podróbek Ozempic w Polsce, Inspektorat przypomina pacjentom i przedsiębiorstwom tworzącym łańcuch dostaw o konieczności ostrożności.
Aby pomóc pacjentom w rozróżnieniu oryginalnego leku od fałszywki, GIF opublikował na swojej stronie zdjęcie, na którym prezentuje różnice między nimi. Trzeba jednak pamiętać, że to jedynie zdjęcie poglądowe, a sfabrykowany Ozempic może nieznacznie różnić się od pokazanego.

Najważniejsze cechy, które pozwalają rozróżnić oryginalny wstrzykiwacz produktu leczniczego Ozempic od podróbki, to:

1. Możliwość nastawienia tylko jednej dawki, np. 1 mg. Oznacza to, że w okienku dawki widoczna jest tylko jedna cyfra, na przykład "1".
2. Podczas przekręcania licznika dawki i nastawiania dawki, oryginalny wstrzykiwacz nie wydłuża się, żaden element nie rozkręca się ani nie wysuwa.
3. Brak skali na części szklanej wkładu widocznej przez okienko wstrzykiwacza. W przypadku sfałszowanego wstrzykiwacza można nastawić różne dawki od 0 do 80, a w okienku dawki mogą być widoczne różne dawki. Podczas przekręcania licznika dawki, fałszywy wstrzykiwacz wydłuża się, co oznacza, że element, na którym widoczne są różne cyfry i liczby od 0 do 80, wysuwa się. Skala oraz liczby są widoczne na części szklanej wystającej z części plastikowej wstrzykiwacza.

Ozempic, znany również pod nazwą handlową Wegovy, stał się cennym narzędziem w walce z otyłością i cukrzycą. Substancja czynna, semaglutyd, przynosi nadzieję pacjentom, pomagając w kontrolowaniu wagi i stężenia cukru we krwi. Jednak pojawienie się fałszywych leków rzuca cień na ten pozytywny wynalazek.

Wobec tego apelujemy do wszystkich pacjentów i profesjonalistów z branży farmaceutycznej o zachowanie ostrożności. Rozpoznanie oryginału od podróbki może zdecydować o naszym zdrowiu. Warto być informowanym i świadomym, aby uniknąć pułapek, jakie stawiają oszuści w dziedzinie medycyny. Ochrona naszego zdrowia zawsze powinna być priorytetem.