Ciąg dalszy miejskiej kampanii #stopbazgrołom
2023-10-27 11:00:33(ost. akt: 2023-10-27 08:31:32)
Rusza kolejny etap miejskiej kampanii #stopbezgrołom. Wkrótce w warszawskich szkołach rozpoczną się lekcje o wandalizmie w przestrzeni miasta. Uczennice i uczniowie ze śródmiejskiego liceum mieli okazję przekonać się jak ciężko usuwa się bazgroły z elewacji kamienic.
Młodzież podjęła próbę usunięcia bazgrołów i napisów z domów przy ul. Chmielnej 14 i 15. Kamienice te są częścią zabytkowego układu urbanistycznego ulicy.
Uczniowie wzięli również udział w pre-lekcji przygotowanej przez pracowników Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków pt.: „Kiedy graffiti jest wandalizmem”.
— Tak jak zapowiadaliśmy nasze działania przeciwdziałające pseudograffiti na zabytkach oprzemy przede wszystkim na specjalnym programie edukacyjnym. Dzisiejsze wydarzenie z udziałem uczennic i uczniów z LO im. Jana Zamoyskiego jest zapowiedzią tych lekcji, a zarazem wciągnięciem młodzieży do naszej kampanii #stopbazgrołom. Mam nadzieję, że staną się oni ambasadorami akcji w swoich środowiskach – powiedziała Renata Kaznowska zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy.
Miejska kampania #stopbazgrołom ruszyła w lipcu tego roku. Obejmuje ona działania edukacyjne zmierzające do ograniczenia czy eliminacji pseudograffiti z elewacji. Jednym z elementów kampanii będzie zapoznanie uczniów szkół podstawowych i średnich z tym rodzajem wandalizmu. Program edukacyjny i scenariusze lekcji zostały przygotowane przez Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń. Wkrótce zostaną one przekazane do ponad 400 szkół i placówek oświatowych.
Co dalej?
Pilotaż kampanii uświadamiającej szkodliwość pseudograffiti to także m.in.: usuwanie bazgrołów z ul. Chmielnej.
Pilotaż kampanii uświadamiającej szkodliwość pseudograffiti to także m.in.: usuwanie bazgrołów z ul. Chmielnej.
— Współpracujemy ze wspólnotami mieszkaniowymi z ul. Chmielnej, aby wypracować model działania przy czyszczeniu kamienic objętych ochroną konserwatorską. Chcemy aby te działania mogły być wykorzystywane na terenie całego miasta, nie tylko dla ochrony obiektów zabytkowych – powiedziała Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy.
Kampania #stopgraffiti ma wielu partnerów, to m.in. wspólnoty mieszkaniowe, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków, Stołeczny Konserwator Zabytków, Biuro Edukacji, Centrum Bezpieczeństwa m.st. Warszawy, Straż Miejska, WCIES, dyrektorzy i dyrektorki szkół i innych placówek oświatowych, policja, Zakłady Gospodarowania Nieruchomościami, zarządy dzielnic, organizacje pozarządowe.
W Biurze SKZ powstaje już broszura internetowa dla wspólnot i ZGN-ów, w której znajdą się zalecenia konserwatorskie, spis metod czyszczenia powierzchni zabytkowych, ale także informacje o odpowiedzialności prawnej i karach dla wandali.
Kampania obejmie również szkolenie ZGN-ów, jak mogą usuwać bazgroły i im przeciwdziałać, a także współpracę z policją i Strażą Miejską w zakresie monitoringu i zgłoszeń.
W listopadzie zostaną przeprowadzone badania opinii społecznej nt. graffiti w Warszawie. Badania w ramach swoich zadań przeprowadzi na grupie reprezentatywnej miejskie Biuro Strategii i Analiz.
UM Warszawa
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez