W ciągu dwóch lat powstanie baza utrzymaniowo-naprawcza pociągów Kolei Mazowieckich

2023-10-25 14:21:12(ost. akt: 2023-10-25 14:29:02)

Autor zdjęcia: KM

Nowa baza utrzymaniowo-naprawcza pociągów Kolei Mazowieckich powstanie w ciągu dwóch lat w Radomiu. W środę spółka podpisała umowę z wykonawcą projektu. Koszt inwestycji to prawie 75 mln zł.
Jak poinformował prezes zarządu spółki Koleje Mazowieckie (KM) Robert Stępień, będzie to piąta tego typu baza KM - dwie znajdują się w Warszawie (na Grochowie i na Ochocie), jedna jest w Sochaczewie i jedna w Tłuszczu. "Baza w Radomiu uzupełni tę ofertę na południu woj. mazowieckiego" – powiedział prezes KM.

Realizacja inwestycji ma potrwać 24 miesiące. "To nie jest tylko kwestia budowy hali, ale także np. nowoczesnej myjni. Trzeba przeprowadzić także odpowiednie prace torowe, a także te dotyczące odpowiedniej infrastruktury i trakcji elektrycznej" – zaznaczył Stępień. Wykonawcą inwestycji, która będzie realizowana w formule "Zaprojektuj i buduj", jest spółka INTOP Warszawa.

W nowej serwisowani, zlokalizowanej przy ul. Mazowieckiego, obsługiwane będą pociągi realizujące połączenia na południu Mazowsza, m.in. na trasie Radom-Drzewica, czy Radom–Dęblin. Prezes KM poinformował, że spółka jest obecnie także w trakcie przeprowadzania przetargu na zakup dwuczłonowych elektrycznych zespołów trakcyjnych, które będą obsługiwać subregion radomski.

Marszałek woj. mazowieckiego Adama Struzik podkreślił, że budowa bazy utrzymaniowo-naprawczej w Radomiu jest realizowana przy wsparciu funduszy z UE, w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Mazowsza.

Struzik zapowiedział kolejne inwestycje, m.in. rozbudowę bazy utrzymaniowej w Sochaczewie. "Ten rosnący tabor wymaga odpowiednich przeglądów, procedur, które zabezpieczają go pod względem sprawności i bezpieczeństwa podróżnych" – zaznaczył marszałek. Wicemarszałek woj. mazowieckiego Rafał Rajkowski przekazał, że inwestycja w Radomiu będzie się wiązała z powstaniem około 50 miejsc pracy.

Pociągi Kolei Mazowieckich przewożą ok. 63 mln pasażerów rocznie. (PAP)