Co przyniesie Pani Jesień? Przegląd kulturalnych atrakcji dla dzieci

2023-10-25 10:28:16(ost. akt: 2023-10-25 10:30:19)
Jesień to okres szczególnie bogaty w wydarzenia w teatrze dla dzieci. Po raz kolejny z myślą o najmłodszych widzach odbywa się międzynarodowy festiwal Korczak Dzisiaj. W programie są przedstawienia, performanse i spotkania przeznaczone dla całych rodzin. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu jest „Rodzinność”.
27. edycja Korczak Dzisiaj trwa od 19 do 28 października. W ramach festiwalu, dedykowanego najmłodszym widzom i całym rodzinom, będzie można poznać różne rodzaje teatru familijnego – obejrzeć nie tylko spektakle, ale i wielopokoleniowe performanse.

Przedstawienia będą opowiadać o potrzebie relacji, o różnorodnych modelach rodzin, a także o samotności w rodzinie. Przedstawienia poruszą również kwestię inności – odczuwanej w domu, w szkole, na podwórku.

Wśród przedstawień widzowie znajdą zarówno klasyczny repertuar zagrany w nowej oprawie, m.in. „Dzieci z Bullerbyn” i „Piotruś Pan”, jak i bardziej nowatorskie spektakle oraz taneczne widowiska. O obejrzanych spektaklach będzie można porozmawiać w ramach Klubu Dobrej Rozmowy – cyklu spotkań z elementami warsztatów pedagogiczno-teatralnych skierowanych do widzów i widzek.

Międzynarodowa odsłona Festiwalu w tym roku poświęcona jest Czechom, krajowi o bogatej tradycji teatru familijnego, z którego przyjadą dwa przedstawienia: nowocyrkowy „Boom vol. 2” Cirk de Laputyka młodzieży z Pragi i z Kijowa oraz czesko-amerykański spektakl teatru formy z Brna „Szczurołap”. Podczas tegorocznej edycji zaplanowano także niespodzianki ze Szwecji.

Spektakle będą wystawiane na scenach kilku warszawskich teatrów i instytucji kultury. Projekt współfinansowany jest przez m.st. Warszawa. Więcej informacji na stronie festiwalu: https://korczak-festival.pl/.

Co jeszcze czeka najmłodszych widzów?
Poza festiwalem cały czas jest możliwość zapoznania się ze stałym programem warszawskich teatrów dla dzieci. W repertuarze Teatru Guliwer wystawiane są teraz takie spektakle, jak „Różowy gość”, Przyjaciel Automateusza” i „Legenda o syrence”. Odbędą się także etiudy edukacyjne oraz warsztaty teatralne. Na 5 listopada zaplanowano premierę „Dzikich harców” – nowego spektaklu, który w humorystyczny i postępowy sposób poruszy tematykę tego, co wolno, a czego nie wolno dzieciom. Więcej informacji znajduje się na stronie teatru.

W Teatrze Lalka również dostępna jest bogata oferta kulturalno-edukacyjna, w tym tegoroczna premiera „Alibaba i 40 zbójców. Klechdy sezamowe” na podstawie opowiadań Bolesława Leśmiana. Po przedstawieniach dzieci mogą zwiedzić kulisy teatru oraz wykonać ręcznie swoją własną lalkę teatralną. Więcej informacji znajduje się na stronie teatru.

Z kolei w Teatrze Baj, czyli najstarszym polskim teatrze lalek, wystawiane są jesienią kultowe dla dziecięcego repertuaru ­– „Przygody kota Filemona”, „Dziadek do orzechów” oraz „Małgosia i Jaś”. Więcej informacji znajduje się na stronie teatru.