W Otwocku rozpoczęto poszukiwania wód termalnych w ramach inicjatywy MKiŚ

2023-10-24 20:13:37(ost. akt: 2023-10-24 20:22:02)
Urząd Miasta Otwocka

Urząd Miasta Otwocka

Autor zdjęcia: wikipedia

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekazało, że w okolicy malowniczego otwockiego parku miejskiego, rozpoczęto ambitny projekt wiercenia otworu geotermalnego o imponującej głębokości 1645 metrów
Przy otwockim parku miejskim rozpoczęto wiercenie otworu geotermalnego o głębokości 1645 m – przekazało Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Celem rozpoczęcia prac jest ustalenie zasobów wód termalnych.

We wtorek 24 zainaugurowano prace nad wierceniem otworu geotermalnego o głębokości 1645 m przy parku miejskim w Otwocku – przekazało ministerstwo klimatu i środowiska.

"Dzisiaj na bezpieczeństwo surowcowe i energetyczne patrzymy z punktu widzenia wykorzystania lokalnych źródeł energii, którymi dysponujemy. Takim lokalnym źródłem jest geotermia" – wskazał wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio podczas uroczystości symbolicznego rozpoczęcia odwiertu.

Celem rozpoczęcia prac jest ustalenie zasobów wód termalnych. W przypadku Otwocka szacuje się, że wybudowana ciepłownia geotermalna na bazie uzyskanych przypływów wód termalnych pozwoli uzyskać ok. 4,21 MW ciepła (przy schłodzeniu wody termalnej do 20 st. C) – poinformowało MKiŚ. Zaznaczono jednak, że realne możliwości zostaną zweryfikowane po wykonaniu odwiertu rozpoznawczego, przeprowadzeniu badań geofizycznych, a następnie hydrogeologicznych i laboratoryjnych.

Dodano, iż realizacja inwestycji otrzymała wsparcie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Dziadzio podkreślił, iż możliwość otrzymania 100 proc. dotacji zdejmuje z samorządów ryzyko związane z wykonaniem pierwszego odwiertu badawczego na nieudokumentowanym jeszcze złożu wód termalnych. Zauważył, że na wniosek gmin w ciągu roku Państwowa Służba Geologiczna wydała ponad 240 opinii na temat występowania i możliwości wykorzystania wód termalnych.

"Pokazuje to nie tylko jak duże jest zainteresowanie, ale także jak wzrasta nasza świadomość społeczna w zakresie tego, że powinniśmy wykorzystywać naturalne i odnawialne źródła energii" – zaznaczył wiceminister.

red./PAP