Pracodawca ma obowiązek zapewnić narzędzia do wykonywania pracy zdalnej
2023-10-19 14:42:33(ost. akt: 2023-10-19 16:01:57)
Na stałe w krajobraz zawodowy wpisała się praca zdalna. Jakie rządzą nią wprowadzone w tym roku zasady?
Choć już na wiosnę zmieniły się zasady pracy zdalnej, to wiedza o nowych regułach wymaga jeszcze utrwalenia wśród pracodawców i pracowników.
Na pewno popularność tej formy zatrudnienia wzrosła niebotycznie w 2021 roku. Wtedy to aż 52,5 proc. pracowników deklarowało, że pracuje w ten sposób, a ponad 26 procent wykonywało swe obowiązki hybrydowo, czyli częściowo zdalnie, a częściowo w miejscu zatrudnienia.
Aż do kwietnia tego roku tej formy pracy nie regulowały jednak odpowiednie przepisy. Okazuje się, że pracy zdalnej może być aż cztery rodzaje. Pierwszy wynika z polecenia pracodawcy w sytuacji stanu wyjątkowego, epidemii lub zagrożenia epidemiologicznego.
Kolejny to wynik wcześniejszego ustalenia wspólnie przez pracodawcę i pracownika, że taki model kooperacji najbardziej im odpowiada. To tak zwana praca zdalna regulaminowa.
Praca zdalna okazjonalna może być wykonywana maksymalnie 24 dni w roku. Pracownik może wypełnić wniosek z prośbą o możliwość takiej pracy, a pracodawca ma obowiązek na niego odpowiedzieć, ale nie musi wyrazić zgody.
Z kolei rodzice dzieci do 4 roku życia, kobiety w ciąży i pracownicy opiekujący się osobą niepełnosprawną zyskują szczególne uprawnienia w zakresie dostępu do pracy zdalnej.
Pracodawca nie ma obowiązku zawsze na ten rodzaj zatrudnienia wyrazić zgody, bo nie każda praca może być w ten sposób wykonywana. Jeżeli natomiast pracownik powiadomi szefa o zmianie warunków lokalowych i technicznych, które uniemożliwiałyby ten rodzaj pracy, to pracodawca jest zobowiązany wycofać się z obowiązującej do tej pory umowy i zapewnić pracownikowi inne warunki wykonywania swej działalności.
Pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi środki do pracy zdalnej. Może też rozliczać się z nim w formie ekwiwalentu finansowego wspólnie ustalonego jeśli tak postanowią. Szef jest również zobowiązany płacić za energię elektryczną potrzebną do wykonywania pracy oraz koszt połączeń telefonicznych.
Jak kontrolować pracownika podczas pracy zdalnej? Należy ustalić formę kontaktu z pracodawcą, można również zdecydować się na tworzenie pod koniec dnia raportów z działalności, które następnie pracownik przekaże szefowi, by przedstawić mu, co konkretnie robił danego dnia. Pracodawca może także przeprowadzić kontrolę w miejscu wykonywania pracy danej osoby, czyli najczęściej w jego własnym domu. Takie działania muszą jednak wcześniej zostać ustalone w dokumentach, które stworzą wspólnie pracodawca i pracownik i nie mogą byc zaskoczeniem, ani nie mogą naruszać miru domowego.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez