Muzeum czterech kołek

2023-10-19 13:46:07(ost. akt: 2023-10-19 14:39:42)

Autor zdjęcia: a

W podwarszawskich Otrębusach istnieje miejsce fascynujące dla dużych i małych fanów motoryzacji. W Muzeum Motoryzacji i Techniki każdy fan czterech kółek znajdzie coś dla siebie.
Jak to się wszystko zaczęło? Potrzeba matką wynalazku. Jak możemy przeczytać na stronie Muzeum: "Początek lat 70-tych. Wprowadzona zostaje akcja "Posesja". Właśnie w tych czasach właściciele aut przedwojennych, uszkodzonych, niesprawnych technicznie zostają karani mandatami przez miejscowe władze za to, że na ich podwórkach stoją stare, smutne pojazdy.

Oddanie takiego auta na złom też wiązało się z ogromnymi komplikacjami, ponieważ należało go całego pociąć na kawałki przecinakiem lub zwykłą ręczną piłką. Praktycznie w tym czasie zaczęła powstawać kolekcja Muzeum Motoryzacji. W tamtych czasach niedostępnym marzeniem, królem szos była poczciwa SYRENA, a stary pojazd otrzymywano za darmo lub za symboliczną złotówkę. Należało "tylko" znaleźć możliwość przechowania go do późniejszych czasów, kiedy będą restaurowane. I tak wielu naszych znajomych posiadających własne pola i ogródki przyjmowało na przechowanie różne samochody ciężarowe, osobowe, bądź motocykle.
Od lat 80-tych zaczęliśmy systematycznie rekonstruować samochody tak aby mogły o własnych siłach się poruszać. Muzeum Motoryzacji otworzyliśmy w 1995r w Otrębusach pod Warszawą."

Obecnie goście Muzeum Motoryzacji mogą podziwiać ok. 300 zabytkowych pojazdów. Najstarszy z nich to traktor TITAN wyprodukowany w USA w 1895 roku. Najstarsza ciężarówka to Mercedes z 1913 roku. Osobówka to FIAT z 1919 roku. Można także obejrzeć zabytkowe autobusy, a nawet sprawne czołgi i samoloty. Do tego wózki dziecięce, rowery i motocykle, wszak to również pojazdy. Kabriolet Stalina, mercedes Lody Halamy, auta, jakimi jeździli Elvis Presley, Marilyn Monroe czy Jan Kiepura i pozostałe wehikuły zostały pieczołowicie odrestaurowane.

To największa placówka tego typu w kraju i jedna z największych w Europie. Muzeum Motoryzacji i Techniki otrzymało dyplom "za szczególny wkład pracy dla dobra Rzeczpospolitej" za ratowanie dóbr kultury od Prezesa Rady Ministrów.

Auta można wypożyczać na przykład na śluby, czy inne ważne okazje. Można również w Muzeum urządzić wieczór kawalerski czy inne wyjątkowe wydarzenie lub wybrać się zabytkowym pojazdem na wycieczkę po okolicy.

Dzieci też nie będą się tu nudzić. Mogą przejechać się małym, starodawnym autkiem, wspiąć na czołg "Rudy" czy też zakupić miniaturki ulubionych samochodów w sklepiku.

Bilety to koszt: dla osób indywidualnych: dorośli - 35 złotych, dzieci, młodzież, studenci, emeryci - 25 złotych, do lat 5 - bilety bezpłatnie, bilet rodzinny - 80 zł.

W Muzeum można też zorganizować lekcję muzealną dla uczniów szkół. Nauka w tak fascynującym miejscu, to czysta przyjemność.

DK