Jak oswoić menopauzę?

2023-10-18 13:15:16(ost. akt: 2023-10-18 13:16:33)

Autor zdjęcia: pixabay

Obchodzony dzisiaj Światowy Dzień Menopauzy ma zwrócić uwagę na zjawisko przekwitania u kobiet oraz sposoby radzenia sobie z jej objawami i leczeniem. Jak wynika z badań, ponad 90 proc. Polek nie potrafi prawidłowo wskazać definicji menopauzy. Dlatego Warszawa zwraca uwagę na świadomość kobiet związaną m.in. z opieką zdrowotną w okresie menopauzalnym.
Według definicji WHO (Światowej Organizacji Zdrowia), mianem menopauzy określa się ostatnią miesiączkę, po której przez kolejne 12 miesięcy nie wystąpiło kolejne krwawienie. Występuje zwykle u kobiet między 44. a 56. rokiem życia.

Świadomość społeczna a menopauza
Jak wynika z raportu Kulczyk Foundation*, aż 93 proc. Polek nie potrafi prawidłowo wskazać definicji menopauzy.

— Brak wiedzy na temat okresu menopauzy, która jest naturalnym okresem w życiu każdej kobiety pokazuje, jak ważne jest budowanie świadomości społecznej i edukacja. Równie istotna jest również wiedza związana z opieką zdrowotną kobiet w okresie menopauzalnym. Dlatego rozpoczynamy kampanię edukacyjną i w tym celu, we współpracy ze specjalistami, przygotowujemy również broszurę informacyjną m.in. o pakiecie badań, które pomogą zdiagnozować menopauzę i są refundowane przez NFZ – podkreśla Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy, odpowiedzialna m.in. za obszar miejskiej polityki zdrowotnej. – Dla naszych miejskich przychodni opracujemy także kartę wywiadu medycznego, która ułatwi rozpoznanie menopauzy i przeprowadzimy szkolenia kadry medycznej, aby wspierać opiekę nad pacjentkami – dodaje wiceprezydentka.

— Anna Auksel-Sekutowicz, radna m.st. Warszawy zwraca uwagę, że 70 proc. kobiet przed menopauzą ma problemy z określeniem swojego stanu wiedzy na ten temat lub określa go jako zły. – Głównym źródłem informacji na temat menopauzy powinni być lekarze specjaliści. Dodam, że niemal połowa życia kobiety, nawet blisko 30-40 lat, to okres po menopauzie, dlatego warto odpowiednio zadbać o swoje zdrowie i komfort psychiczny – dodaje radna.

Menopauza – kiedy się zaczyna i jakie są objawy?
Jak podkreśla Joanna Bonarek-Sztaba, lekarz ginekolog-położnik z warszawskiego Szpitala św. Rodziny, Polki wchodzą w wiek menopauzalny średnio w wieku 51 lat, ale zdarza się, że menopauza może rozpocząć się znacznie wcześniej, nawet przed 40 rokiem życia - wówczas mówimy o przedwczesnej menopauzie.

— ­Pierwsze objawy menopauzalne mogą się pojawić nawet 5-10 lat przed całkowitym ustaniem miesiączkowania. Wiele kobiet zaczyna je odczuwać już pomiędzy 40-45 rokiem życia. Ten okres nazywamy perimenopauzą – dodaje specjalistka.

Jako pierwsze pojawiają się wtedy przede wszystkim zaburzenia cyklu miesiączkowego czyli skrócenie cyklu, nieregularne miesiączki będące następstwem cykli bezowulacyjnych i niedoboru progesteronu.

Objawami menopauzy, które są spowodowane z kolei niedoborem estrogenów, są:

uderzenia gorąca
nagłe czerwienienie się skóry, uczucie pieczenia skóry,
zmiany nastroju,
trudności z zasypianiem, budzenie się w nocy,
nocne poty,
przewlekłe zmęczenie,
kołatanie serca,
bóle mięśni.
Niejednokrotnie objawy menopauzy przyjmują postać innego schorzenia np. nadciśnienia tętniczego czy też depresji – wylicza lek. Joanna Bonarek-Sztaba.

Czy to już menopauza?

Lekarz ginekolog, do którego kobieta udaje się nawet na rutynową wizytę, powinien nakierować swój wywiad na pierwsze symptomy menopauzy.

— U 50-letniej kobiety jest to już jasne, ale czujność powinna być zachowana również co do młodszych pacjentek np. w wieku ok. 30 lat, które zgłaszają nieregularne miesiączki – podkreśla Bonarek-Sztaba, i dodaje, że wówczas należy wykonać pacjentce badanie FSH i AMH (rezerwa jajnikowa). Wykrycie objawów przedwczesnej menopauzy pozwoli kobiecie odpowiednio zaplanować przyszłość i prokreację, co przy obecnym trendzie odkładania planów rozrodczych, może mieć istotne znaczenie.

Przyjęło się, że menopauza oznacza brak możliwości zajścia w ciążę. To powierzchowny i niepełny obraz. Niezdiagnozowana i nieleczona menopauza może być m.in. przyczyną zwiększonego ryzyka zawału serca i udaru mózgu, nieprawidłowego poziomu tłuszczów we krwi (dyslipidemia), inuslinooporności, otyłości i cukrzycy typu II, depresji, która nieleczona zabija.

*raport pt. „Menopauza bez tabu” dostępny jest na stronie: kulczykfoundation.org.pl/menopauza

UM Warszawa