Weekend w Warszawie pod znakiem teatralnych premier

2023-10-17 13:23:43(ost. akt: 2023-10-17 13:25:30)

Autor zdjęcia: UM Warszawa

Koniec tego tygodnia to prawdziwy wysyp nowych spektakli w warszawskich teatrach. Na miejskich scenach szykują się aż cztery premiery. Będzie coś dla dorosłych i dla młodej publiczności.
Miasto kobiet
TR Warszawa zaprasza na swój najnowszy spektakl, “Miasto kobiet” w reżyserii Emmy Hütt.

Młoda reżyserka z Berlina, laureatka nagrody Debiut TR, studiująca w Instytucie Teatrologii Stosowanej w Gissen, sięga po „Księgę o Mieście Pań” Krystyny de Pizan i tworzy swój własny mit, odkrywając coś tylko pozornie przestarzałego – średniowieczne świadectwo feministycznej samowoli.

Napisana w 1405 roku “Księga o Mieście Pań” jako pierwsza kwestionuje obraz świata zdominowany przez mężczyzn i stała się inspiracją do spektaklu „Miasto kobiet” w reżyserii Emmy Hütt. Ale to nie pierwszy raz, gdy książka ta staje się punktem wyjścia do twórczego dzieła. W 1980 roku po ten materiał sięgnął Federico Fellini, który w swoim filmie „Miasto kobiet” przekształcił tekst de Pizan w męską projekcję.

Premiera “Miasta kobiet” w TR Warszawa już w najbliższy piątek, 20 października.

Władca much

Także 20 października premiera w Och-Teatrze – “Władca much” w reżyserii Piotra Ratajczaka. To będzie sceniczna wersja wielkiego bestsellera noblisty Williama Goldinga, dwukrotnie przenoszonego na ekran (1963 i 1990) i uznawanego za jedną ze stu najważniejszych książek XX wieku.

Dystopijna opowieść o grupie uczniów, którzy uciekając przed globalną katastrofą nuklearną trafiają na bezludną wyspę. Opowieść o konflikcie między dążeniem do cywilizacji, harmonijnej i pokojowo rządzonej według ustalonych reguł, a Nietzscheańską wolą mocy, która nie toleruje sprzeciwu słabszych, a także konflikcie pomiędzy jednostką a zbiorowością.

Na scenie Och-Teatru wystąpi młody zespół: Helena Englert, Kamila Janik, Natalia Szczypka, Wojciech Chorąży, Sebastian Dela, Jędrzej Hycnar, Ignacy Liss, Michał Lupa, Maciej M. Tomaszewski, Konrad Żygadło.

Wariacje enigmatyczne

Na pierwszą premierę w tym sezonie zaprasza Teatr Ateneum. “Wariacje enigmatyczne” Érica-Emmanuela Schmitta to komediodramat – sceniczny pojedynek dwóch postaci

W samotnej willi na pustej wyspie pod kołem podbiegunowym mieszka zgorzkniały dziwak, wybitny pisarz, laureat nagrody Nobla. Pewnego dnia na wyspie zjawia się dziennikarz chcący zrobić z nim wywiad. W niewidocznym tle coraz gorętszej rozmowy pojawia się porzucona kobieta, która bohaterów zarazem dzieli i łączy. (...) Kto wygra ten pasjonujący pojedynek? Nie ma mowy o nudzie nawet na sekundę. Gdzie dwóch facetów bije się o jedną kobietę, lecą tylko iskry.

W spektaklu zagrają wybitni aktorzy: Krzysztof Tyniec i Grzegorz Damięcki, zapowiada się więc pełen emocji wieczór. Premiera “Wariacji enigmatycznych” w sobotę 21 października.

Król zwierząt

Premierowy weekend także w Teatrze Powszechnym, gdzie tym razem nowa propozycja jest przeznaczona dla publiczności od 12 roku życia. To “Król zwierząt” na podstawie „Baśni włoskich” Itala Calvina, w reżyserii Karoliny Porcari.

Historia młodej Stelliny, która opuszcza dom rodzinny i wyrusza w daleką podróż. Pewnego dnia dziewczyna poznaje króla, który zabiera ją do opustoszałego pałacu. Stellina wyczuwa w nim skrywaną tajemnicę. Pałac okazuje się więzieniem. Dziewczyna dowiaduje się, że Król zwierząt jest groźnym i okrutnym władcą: w ukrytej komnacie więzi ludzi i zwierzęta, których potem brutalnie karze.

Premiera “Króla zwierząt” odbędzie się 20 października na Małej Scenie.

A tydzień później – 27 października – w Teatrze Powszechnym jeszcze jedna propozycja dla młodej, a nawet bardzo młodej, publiczności. “Opowieść o dzielnym zającu(otwiera się w nowej karcie)” – wydarzenie lalkowe, w którym przygody zwierząt będą pretekstem do rozmowy o emocjach, potrzebach i dziecięcej przyjaźni.

Wspólnie zastanowimy się, jak mądrze rozwiązywać spory i oswoić to, co wydaje się straszne.

Wydarzenie jest przygotowywane w ramach projektu „Miasto Szczęśliwe. Festiwal Sztuki i Społeczności”, realizowanego dzięki wsparciu finansowemu m.st. Warszawy.

UM Warszawa