Przed nami gala wręczenia nagród 39.WW

2023-10-13 15:22:13(ost. akt: 2023-10-13 15:23:07)

Autor zdjęcia: wff.pl

39.Warszawski Festiwal Filmowy powoli zbliża się do końca. Do niedzieli można jeszcze zobaczyć wiele interesujących tytułów. Oto kilka powodów, dla których ten weekend miłośnicy filmów powin-ni spędzić w kinie.
„Miasto” izraelskiego reżysera Amita Ulmana. Ekipa filmu nie mogła przyjechać do Warszawy w związku z trwającą wojną. To niezwykła kompilacja gatunków - od kryminału przez film muzyczny po czarną komedię.

W fikcyjnym mieście, w ponadczasowej scenerii, w wyjątkowo burzową noc, Sarah Bennett przybywa do biura detektywa Joe. Prosi go o odnalezienie jej zaginionej siostry. Ten zgadza się zbadać sprawę, chociaż czuje, że nic dobrego z tego nie wyniknie. Jego partner Jack również przeczuwa problemy, zwłaszcza z Sarą. Ta niespodziewanie znika. Joe kontynuuje śledztwo, aż zdaje sobie sprawę, że za całą intrygą stoi znany w mieście przestępca, z którym nikt nie chce zadzierać.

Film startuje w Konkursie Wolny Duch.

Kolejnym tytułem, którego nie można przeoczyć jest rywalizujący w Konkursie Międzynarodowym „Szklany dom”. Ta ukraińsko - cypryjsko, rumuńsko, niemiecka koprodukcja w reżyserii Tarasa Drona, którego po-przedni film zdobył nagrodę podczas WFF w 2020 roku.

Ambitna architektka Victoria realizuje stworzony przez siebie plan na życie, nie tylko swoje, ale również cór-ki. Jest w trakcie realizacji ważnego projektu zawodowego - który wierzy - ma przynieść jej uznanie. Pod-czas inauguracji jej córka znika. Policja jest przekonana, że jest ona zamieszana w handel narkotykami. O pomoc Victoria zmuszona jest zwrócić się do byłego męża, który pracuje w policji.

Warto również zwrócić uwagę na animowany film chińskiego reżysera i artysty, co sam podkreśla, Liu Jian, zatytułowany „Uczelnia artystyczna, 1994.” Miał on premierę w konkursie tegorocznego festiwalu w Berlinie. Na 39.WFF startuje w Konkursie Wolny Duch.

Akcja toczy się na kampusie Chińskiej Południowej Akademii Sztuk na początku lat 90. Na tle reform otwie-rających Chiny na zachodni świat grupa studentów żyje pełną parą, stawiając pierwsze kroki w dorosłość, gdzie miłość i inne uczucia przeplatają się z ich artystycznymi dążeniami, ideałami i ambicjami. Uwięzieni między tradycją a nowoczesnością, muszą wybrać, kim chcą zostać. Filmowiec i malarz Liu Jian łączy styli-zowane, nowoczesne ilustracje z pasją do sztuki i życia. Przesycone mrocznym, niecodziennym humorem, przedstawiają nadzieje i artystyczne marzenia całego pokolenia wkraczającego w dorosłość. Ludzie, wyda-rzenia i style mieszają się z miejskim i zimowym krajobrazem kraju przechodzącego szybkie zmiany.

Ogromne zainteresowanie budzi także film rumuńskiego reżysera Cristi Puiu „MMXX”, pokazywany Konkur-sie Creme de la creme.

Oana Pfifer, młoda terapeutka, wyraźnie rozkojarzona, stopniowo wpada w sieć pytań, które stawia swojej pacjentce. Mihai Dumitru, młodszy brat Oany, martwiący się o swoje urodziny, utknął w historii o wiele więk-szej niż jest w stanie znieść. Septimiu Pfifer, mąż Oany, zatroskany o swoje zdrowie, nieuważnie słucha dziwnej historii, w którą jakiś czas temu wplątał się jego kolega z karetki, gdy czekają na kolejne wezwanie pogotowia. Narcis Patranescu, inspektor ds. przestępczości zorganizowanej jest zaniepokojony niedawną śmiercią jednego ze swoich kolegów. Podczas przesłuchiwania młodej kobiety w czasie pogrzebu zostaje uwikłany w dziwną mroczną historię. Cztery krótkie momenty w czasie, rejestrują wędrówkę grupy zbłąka-nych dusz, które utknęły na rozdrożu historii.

Bilety na 39.WFF można kupić online na stronie www.wff.pl

Są one również do nabycia w kasach festiwalowych kin - Atlanticu i Multikina Złote Tarasy.

Źródło informacji: WFF