Spojrzenie na świat, który przestał istnieć

2023-10-10 10:47:54(ost. akt: 2023-10-10 10:49:09)

Autor zdjęcia: UM Warszawa

W Muzeum Warszawy już wkrótce otwarcie wystawy zdjęć jednego z najwybitniejszych fotografów awangardowych. Prace Moshego Vorobeichica, zwanego Moi Verem, przedstawiają przedwojenną społeczność żydowską oraz dawną Warszawę. Będzie można oglądać je przez kilka miesięcy – wernisaż już 12 października.
— Moi Ver należał do mistrzów fotografii awangardowej XX wieku. Mistrzów zapomnianych, odkrywanych dopiero dziś — mówi Karolina Ziębińska-Lewandowska, współkuratorka wystawy, od wielu lat badająca dorobek artystyczny Moshego Vorobeichica. — Rzadko mamy możliwość obejrzenia w Polsce tak dobrej nowoczesnej fotografii okresu międzywojennego, a ta wystawa odkrywa przed nami twórczość artysty o niezwykłym talencie i fascynującej biografii. Warto spojrzeć na Wilno, Paryż, Warszawę, polskie miasteczka i palestyńsko-izraelskie kibuce poprzez radykalne oko kamery Vorobeichica.

Wystawa, która przyjechała do Muzeum Warszawy z paryskiego Centrum Sztuki Pompidou, jest częścią programu obchodów 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim. Moi Ver był artystą zaangażowanym politycznie, który w awangardowy sposób uchwycił przedwojenną ludność żydowską oraz jej emigrację w obliczu wojny i holokaustu. W swoich fotografiach uwiecznił również polską wieś, jej folklor i mieszkańców, czyli Polaków i Żydów, ich codzienne życie i wzajemne relacje.

W wystawionej kolekcji znajdzie się ponad 300 obiektów: fotografie, plakaty, wydawnictwa, projekty książek, obrazy i dokumenty. Dzięki wieloletniej pracy nad archiwum artysty można po raz pierwszy zobaczyć niezwykle bogatą i różnorodną twórczość Vorobeichica, uznawanego we Francji za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli fotografii awangardowej.

Program zwiedzania

Wystawa Moi Ver potrwa od 12 października 2023 do 4 lutego 2024 roku w Muzeum Warszawy na Rynku Starego Miasta 32. Przez te kilka miesięcy odbywać się będą niedzielne oprowadzania i wtorkowe wykłady, a w czwartek na wystawę jest wstęp wolny. Zainteresowani będą mogli nauczyć się szlachetnych technik fotograficznych. Dla młodzieży przygotowane są warsztaty społeczno-fotograficzne, podczas których uczestnicy stworzą zdjęcia portretowe i fotograficzne opowieści o Warszawie.

Moi Ver organizowana jest przez Centrum Pompidou we współpracy z Muzeum Warszawy i Muzeum Sztuki w Tel Awiwie. Więcej informacji znajduje się na stronie Muzeum Warszawy.

O artyście

Moï Ver urodził się w Wilnie w 1904 roku jako Mojżesz Worobejczyk. Po ukończeniu szkoły średniej w Wilnie studiował w Bauhausie w Niemczech, a następnie osiedlił się w Paryżu. Jego książka o getcie w Wilnie wydana najpierw jest dokumentem fotograficznym z początku lat trzydziestych i dziś podobnie jak jego album fotograficzny o Paryżu (obie wydane w 1931) są klasycznymi książkami w historii fotografii artystycznej.

Przed II Wojną Światową wyemigrował do Palestyny. Przyjął tam nazwisko Moshe Raviv-Vorobeichic. Na początku lat

UM Warszawa