Budynki prochowni na Żoliborzu staną się częścią domu kultury

2023-10-04 17:06:22(ost. akt: 2023-10-04 17:15:16)

Autor zdjęcia: l

Budynki, w których dotychczas działała kultowa kawiarnia czy pracownia plastyczna staną się częścią nowootwartego Żoliborskiego Domu Kultury w Forcie Sokolnickiego.
Mieszkańcy Żoliborza niejednokrotnie publicznie apelowali o prowadzenie działalności kulturalnej czy społecznej w prochowniach, czego wyrazem były m.in. pisma i listy otwarte w tej sprawie (m.in. pismo skierowane 31 stycznia 2023r. do Rady Dzielnicy). Dlatego Zarząd Dzielnicy podjął decyzję o przekazaniu obiektów do dyspozycji Żoliborskiego Domu Kultury, który już prowadzi działalność w powiązanym funkcjonalnie z prochowniami Forcie Sokolnickiego. W tym celu opublikowano wykaz (nr 72/2023) o przeznaczeniu nieruchomości do użyczenia, co umożliwi zastosowanie - w kolejnym kroku - procedury użyczenia budynków Żoliborskiemu Domu Kultury na okres do 3 lat.

Aby Żoliborski Dom Kultury mógł już teraz korzystać z obiektów prochowni i przygotować się do przeprowadzenia konkursu na dzierżawę budynku prochowni północnej, 20 września została podpisana umowa użyczenia.

Taki tryb procedowania jest niezbędny, aby Żoliborski Dom Kultury, jako nowa jednostka zarządzająca obiema prochowniami, mógł zgodnie z przepisami zgromadzić komplet dokumentacji konkursowej, w tym:

opinię Wydziału Architektury i Budownictwa Urzędu Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy.
zaświadczenia o braku roszczeń do nieruchomości z:
Biura Prawnego Urzędu m.st. Warszawy
Zespołu Prawnego dla Dzielnicy Żoliborz
Wojewody Mazowieckiego
Biura Spraw Dekretowych
Ministra Rozwoju i Technologii
Samorządowego Kolegium Odwoławczego.
Należy podkreślić, że wraz z przekazaniem obiektów w zarządzenie Zarząd Dzielnicy nie otrzymał żadnej dokumentacji, która jest niezbędna do rozpisania konkursu czy do podpisania jakiejkolwiek umowy na korzystanie z tych obiektów. Te czynności Zarząd Dzielnicy musiał podejmować od początku.

Bardzo ważnym problemem okazał się fakt, że obiekty zostały przekazane Dzielnicy po obrysie murów budynku, a więc bez jakiegokolwiek przyległego terenu, co uniemożliwiałoby prowadzenie działalności gastronomicznej poza budynkiem.

Dlatego Zarząd Dzielnicy podjął rozmowy z Zarządem Zieleni m.st. Warszawy w celu udostępnienia dodatkowo terenu przed wejściem i w pobliżu prochowni. Ustalenia obszaru oraz zasad udostępnienia zielonego terenu Parku dla potrzeb zewnętrznego ogródka gastronomicznego zmierzają do finału.