Polacy najliczniejszą zagraniczną grupą ekumenicznego spotkania „Together”
2023-09-30 10:28:20(ost. akt: 2023-09-30 10:35:25)
Ponad 450 polskich pielgrzymów przybywa do Rzymu na ekumeniczne spotkanie „Together” (Razem), którego centralnym punktem będzie sobotnie czuwanie modlitewne z papieżem Franciszkiem i przedstawicielami Kościołów chrześcijańskich. Polacy są najliczniejszą, oprócz Włochów, grupą, która odpowiedziała na zaproszenie Ojca Świętego.
Ekumeniczne czuwanie modlitewne w intencji rozpoczynającego się Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów poświęconego Synodalności, to centralny punkt spotkania młodych, na które Stolica Apostolska wspólnie ze Wspólnotą z Taizé zaprosiła młodzież z całego świata.
Najliczniejszą spośród grup przybywających z zagranicy do Rzymu są Polacy, których zarejestrowało się ponad 450. Od piątku do niedzieli będą oni gościć w rzymskich rodzinach i parafiach, a w sobotę wezmę udział w nabożeństwie na Placu św. Piotra, któremu przewodniczyć będzie papież Franciszek wspólnie z 12 liderami i wysokimi przedstawicielami Kościołów chrześcijańskich. To wydarzenie bezprecedensowe w historii Synodu Biskupów.
– Ta modlitwa do której zaprasza nas papież Franciszek, jest ważna dla całego świata – mówi w rozmowie z KAI Adriana Kwiatkowska z archidiecezji wrocławskiej, dzięki której przed kilkoma miesiącami informacja o spotkaniu „Together” trafiła w Polsce do szerszego grona – Wspólnie z chrześcijanami z całego świata będziemy modlić się w intencji Synod, który ma znaczenie dla Kościoła nie tylko w Polsce ale na całym świecie i wierzymy, że ta modlitwa jest wołaniem do Ducha Świętego, aby prowadził nas tak, by Kościół na całym świecie stawał się coraz bardziej wierny Ewangelii i coraz bardziej kroczący razem.
W podobnym tonie wypowiadają się także inni polscy pielgrzymi.
– Jadę do Rzymu, bo, jak mówi Jezus: gdzie dwóch albo trzech zebranych w imię Moje, tam jestem pośród nich. I uważam, że jest to bardzo ważne dla Kościoła powszechnego, a także dla nas w Polsce, gdyż może to zaważyć na naszej przyszłości w Kościele – mówi Karolina, także z Wrocławia.
– Chcę wyrazić moją jedność z Ojcem Świętym, modląc się wraz z nim na Placu św. Piotra o tchnienie Ducha Świętego w tym szczególnym momencie, jakim jest początek sesji plenarnej Synodu. To pielgrzymowanie jest też wyrazem troski o to, by decyzje Ojca Świętego były jak najbardziej owocne dla nas, żyjących w Polsce – dodaje ks. Adam Łuźniak, wikariusz generalny archidiecezji wrocławskiej.
– Dla mnie takie spotkania są bardzo ważne, by rozwijać się duchowo i móc działać w lokalnej społeczności – wyjaśnia Agata, reprezentująca archidiecezję poznańską.
– Wspólnota i jedność w Kościele jest jednym z najważniejszych aspektów, nad którymi powinniśmy teraz pracować. Także w polskim Kościele powinniśmy być zjednoczeni i współpracować, rozmawiać i modlić się, niezależnie od tego z jakich miast czy wyznań chrześcijańskich pochodzimy – dodaje pochodzący z Warszawy Piotrek.
Wśród przyjeżdżających z Polski do Rzymu nie brak tych, dla których ta pielgrzymka jest kontynuacją działań, podejmowanych lokalnie w związku z Synodem nt. synodalności.
– Jestem z archidiecezji krakowskiej i jadę do Rzymu, bo w swojej wspólnocie organizowałam spotkania synodalne i był to dla mnie bardzo ważny temat. Chciałabym aż do końca i coraz bardziej brać udział w tym, co się dzieje w związku z synodem i przede wszystkim pomodlić się za jego przebieg – dodaje Łucja, podróżująca wspólnie z rówieśnikami z różnych diecezji.
– Uczestniczyłam w diecezjalnym etapie spotkań synodalnych i cieszę się, że będę mogła być tak blisko tego ostatniego etapu i pomodlić się wspólnie za spotkanie biskupów, którzy będą wszystko „spinać” w całość – mówi Monika, z archidiecezji wrocławskiej.
Nie brak też uczestników, którzy decyzję o udziale w pielgrzymce do Rzym podjęli dzięki braciom z Taizé, którzy, jako współorganizatorzy czuwania, zapraszają na nie uczestników Europejskich Spotkaniach Młodzieży. – Wierzę w tę intuicję Ducha Świętego, która jest w sercu brata Aloisa i pozostałych braci. Kiedy usłyszałam, jak ważne jest to spotkanie dla nich i dla papieża Franciszka, przekonało mnie to i poruszyło. To są osoby, które prowadzą Kościół. Wierzę im i chcę wziąć udział w tym, co mi proponują – podkreśla Karolina z archidiecezji krakowskiej.
– Już nie raz korzystałem z zaproszeń i tego, co bracia z Taizé szykują w całej Europie dla Kościoła. A takie spotkania, jak „Together” nie zdarzają się często i dlatego warto być ich częścią – dodaje Konrad, reprezentujący archidiecezję katowicką. Pytany o to, czy jest to wydarzenie ważne także dla Polaków, podkreśla, że tak i to w szczególny sposób – W kraju takim, jak np. Niemcy ludzie mają dużą świadomość, że Kościół nie kończy się na naszej denominacji. Ta różnorodność jest bardzo widoczna i faktycznie ekumenizm, ruch prowadzący do współpracy między Kościołami jest bardzo ważny. W Polsce często o tym zapominamy i zamykamy się w naszych lokalnych wspólnotach, a każde doświadczenie Kościoła w wymiarze globalnym otwiera nam oczy na to, że Kościół nie kończy się na naszym lokalnym podwórku.
– W 2012 r. byłem wolontariuszem podczas Europejskiego Spotkania Młodych, które odbyło się także tutaj, w Rzymie. To było w czasie Roku Wiary, kiedy wiernych z całego świata zapraszał tu papież Benedykt XVI. „Together” to dla mnie druga odsłona tego ekumenicznego oblicza Rzymu – mówi Andrzej Pietrzyk, jezuita, który wspiera w Rzymie zespół medialny Wspólnoty z Taizé – Sądzę, że to, co się teraz dzieje w Kościele, Synod o Synodalności, którego centralny etap się teraz otwiera, to bardzo ważny czas. Wydaje się, że synod jest wydarzeniem stricte katolickim, a jednak spotkanie „Together” będzie gościło przedstawicieli i zwierzchników różnych członków tego Ciała, jakim jest Chrystus. Dla mnie ważne jest by być teraz tu, w Rzymie, i omadlać to wydarzenie we wspólnocie międzychrześcijańskiej.
Spotkanie „Together” rozpoczyna się w Rzymie w piątek, a jego kulminacyjnym momentem będzie sobotnie popołudniowe czuwanie na Placu św. Piotra. Młodzi pielgrzymi opuszczą Wieczne Miasto w niedzielę. Szczegółowe informacje na temat wydarzenia można znaleźć na stronie together2023.net, działającej także w języku polskim.
Źródło: KAI
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez