Nowa wystawa Koji Kamoji w Galerii aTak

2023-09-28 11:02:35(ost. akt: 2023-09-28 11:06:17)

Autor zdjęcia: Galeria aTak

„Obym stał się tym kamieniem” to tytuł nowej ekspozycji prac japońsko-polskiego artysty Koji Kamoji , która będzie czynna w warszawskiej Galerii aTak od 29 września 2023 r.
Koji Kamoji - jeden z najwybitniejszych twórców polskiej awangardy jest malarzem, twórcą obiektów i instalacji.

„Lejtmotywem wystawy jest kamień przyklejany przez artystę do obrazów, pojedynczo lub w małych konstelacjach. Kiedyś, odwiedzając obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau Koji Kamoji zobaczył na stopniach stojącego tam kolejowego wagonu właśnie kamyki, które upamiętniały ofiary niemieckiego ludobójstwa. Ich widok był dla niego wielkim przeżyciem” – opisuje genezę zainteresowania artysty kamieniami, jako tworzywem sztuki kurator Jerzy Wojciechowski, kurator Galerii aTak.

Do najchętniej stosowanych przez artystę materiałów należą: sklejka, metalowe pręty, aluminium, papier i właśnie kamienie.

„Kamienie na obrazach Kamojiego odwołują się też do szerszego spektrum osadzenia ich w kulturze, przede wszystkim japońskiej, gdzie współtworzyły one między innymi ogrody. Znalezienie dla kamieni odpowiedniego miejsca w nich było wyzwaniem dla twórców ogrodów. Kamoji podobnie jak japońscy ogrodnicy szuka więc dla kamyków właściwego miejsca na swoich obrazach. Kiedy wydaje mu się, że je odnajduje, czuje się szczęśliwy” – zaznacza kurator.

Na wystawie w Galerii aTAK pokazywane są obrazy z lat 1970-2023. Zobaczyć można między innymi cykle Średniowiecze, Tsunami, Projekty ogrodu, Pokazywanie owadów, Haiku. W sumie prezentowanych jest pięćdziesiąt prac, wiele z nich jest pokazywanych po raz pierwszy.

Koji Kamoji urodził się w 1935 roku w Tokio. W latach 1953-58 studiował w Akademii Sztuk Pięknych Musashino w Tokio; dyplom uzyskał w 1958 roku w pracowni profesorów Saburo Aso i Choonan Yamaguchi. W 1959 roku przyjechał do Polski i podjął studia na Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych; dyplom w 1966 roku, w pracowni prof. Artura Nacht-Samborskiego.

Od 1965 r. twórca aktywnie uczestniczy w życiu artystycznym reprezentując polską sztukę współczesną. Od 1967 r. współpracuje z Galerią Foksal w Warszawie. Jest laureatem Nagrody Krytyki im. Cypriana Kamila Norwida (1975) oraz Nagrody im. Jana Cybisa (2015). W 2018 r. w Zachęcie-Narodowej Galerii Sztuki odbyła się wystawa monograficzna Koji Kamoji.

Koji Kamoji został laureatem Nagrody im. Katarzyny Kobro za rok 2020; jest to wyróżnienie, którym honorowani są „artyści progresywni i poszukujący”.

Wystawa Koji Kamoji „Obym stał się tym kamieniem” będzie czynna w Galerii aTak od 29 września do 23 grudnia 2023 r. (PAP)

Autorka: Anna Bernat