Ceny biletów lotniczych pod presją ekologii

2023-09-25 13:40:07(ost. akt: 2023-09-25 13:46:02)
Czy zmiany w przemyśle lotniczym są nieuniknione?

Czy zmiany w przemyśle lotniczym są nieuniknione?

Autor zdjęcia: modlinlotnisko.pl

Francja, która najwidoczniej stara się zostać przodownikiem wprowadzania proekologicznych przemian, stara się przekonać całą Europę do ustanowienia minimalnych cen biletów lotniczych, co może zakończyć epokę tanich podróży powietrznych.
Era tanich lotów w Europie na skraju wygaśnięcia?

Francja, która najwidoczniej stara się zostać przodownikiem wprowadzania proekologicznych przemian, stara się przekonać całą Europę do ustanowienia minimalnych cen biletów lotniczych, co może zakończyć epokę tanich podróży powietrznych. Inicjatywa ta ma na celu zmniejszenie negatywnego wpływu tańszych lotów na nasze środowisko, a także jest wsparciem w walce ze zmianami klimatycznymi. To podejście zdobywa akceptację w Belgii, gdzie już teraz pojawiły się pozytywne reakcje na propozycje Francji.

Minister Transportu Francji, Clément Beaune, ogłosił w końcu sierpnia, że pracuje nad projektem, który miałby wprowadzić minimalne ceny biletów lotniczych we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Jego zdaniem, to unikalna okazja do przeciwdziałania negatywnym skutkom klimatycznym. Beaune jasno podkreślił, że w trakcie dążenia do bardziej zrównoważonej przyszłości, bilety lotnicze za 10 euro nie są już możliwe. Pragnie on otworzyć szeroką debatę na szczeblu europejskim na temat określenia cen biletów lotniczych, które nie tylko odpowiadają społeczeństwu, ale także są akceptowalne z ekologicznego punktu widzenia.

Wsparcie dla inicjatywy proekologicznej

Belgia wyraziła gotowość do współpracy z Francją w tym zakresie. Georges Gilkinet, belgijski minister ds. mobilności, przyznał, że propozycja Francji jest interesująca, i zobowiązał się do konsultacji z innymi ministrami ds. transportu w Europie. Inicjatywa Francji spotyka się także z przychylnością w Holandii, Luksemburgu, a nawet Austrii, gdzie rząd pracuje nad ustawą, która miałaby ustalić minimalną cenę biletu lotniczego na poziomie 40 euro.

Jednakże, nie wszyscy podchodzą do tego pomysłu z entuzjazmem. Niektórzy uważają, że proponowane rozwiązania to jedynie gesty symboliczne i zastanawiają się, czy sugerowane minimalne ceny są wystarczająco wysokie, aby rzeczywiście wpłynąć na zmianę. Badania wskazują, że w ostatnich miesiącach prawie żadne bilety nie są sprzedawane po cenach poniżej 50 euro. To częściowo wynika z podwyżek cen ropy naftowej oraz wzrostu popytu po okresie pandemii.

Kontrowersje i wyzwania

Michael O'Leary, dyrektor generalny linii lotniczych Ryanair, niedawno podkreślił, że era biletów za mniej niż 20 euro, a nawet 10 euro, dobiegła końca. Zmiany w przemyśle lotniczym są nieuniknione, a Francja staje na czele tej inicjatywy, próbując wprowadzić bardziej zrównoważone i ekologiczne podejście do podróży powietrznych w Europie.