Palmiry: 84 rocznica masowych egzekucji

2023-09-18 08:43:40(ost. akt: 2023-09-17 16:53:36)
Cmentarz w Palmirach.

Cmentarz w Palmirach.

Autor zdjęcia: PAP/Tomasz Gzell

14 września br. zgromadzono się, by oddać hołd 2115 ofiarom bestialskich niemieckich egzekucji, które miały miejsce w Palmirach, niedaleko Warszawy, podczas II wojny światowej.
14 września br. zgromadzono się, by oddać hołd 2115 ofiarom bestialskich niemieckich egzekucji, które miały miejsce w Palmirach, niedaleko Warszawy, podczas II wojny światowej. W dniu tej rocznicy, odbyły się wzruszające uroczystości, które przypomniały nam o cierpieniach i heroicznej postawie Polaków w obliczu nazistowskiej okupacji.

Akt hołdu dla Męczenników w Puszczy Kampinoskiej

Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej celebrowanej przez Jego Eminencję Księdza Kardynała Kazimierza Nycza, Metropolitę Warszawskiego. Msza ta miała szczególne znaczenie, gdyż była odprawiana w intencji wszystkich poległych i pomordowanych w Puszczy Kampinoskiej podczas II wojny światowej. To właśnie w tych lasach wielu Polaków poniosło śmierć za swoją ojczyznę.

Następnie, na tle pięknej muzyki Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego, odgrywany był hymn państwowy. Towarzyszyła mu uroczysta asysta honorowa oraz pododdział honorowy z Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. To moment, w którym oddano hołd nie tylko ofiarom Palmir, ale także wszystkim, którzy walczyli o wolność kraju w tamtych trudnych czasach.

Podczas uroczystości odbył się również Apel Pamięci, który przypomniał nam dramatyczne wydarzenia tamtych dni i odwagę tych, którzy stawili czoła okupantowi. Apel ten był momentem refleksji nad tragicznym okresem historii Polski, kiedy to niemieckie władze dopuszczały się masowych mordów na niewinnych Polakach.

Ważnym elementem ceremonii było złożenie wieńców i kwiatów na grobach pomordowanych. Delegacje zaproszonych gości, w tym przedstawiciele władz lokalnych i instytucji odpowiedzialnych za pielęgnowanie pamięci narodowej, oddały hołd ofiarom Palmir, układając kwiaty na grobach. To gest szacunku i wdzięczności wobec tych, którzy poświęcili życie za wolność Polski.

Wojewoda Mazowiecki, Tobiasz Bocheński, w swoim przemówieniu podkreślił, że Palmiry są miejscem martyrologii narodu polskiego. To tutaj ludzie tracili życie jedynie dlatego, że byli wykształceni i dlatego, że byli Polakami. Byli więzieni na Pawiaku, Szucha i w innych okrutnych miejscach, często nie wiedząc nawet, za co zostali aresztowani. Ich jedyną "winą" było ich pochodzenie i miłość do ojczyzny.

Wspólna pamięć o Bohaterach

Organizatorami tych wzruszających uroczystości byli m.in.: Wojewoda Mazowiecki, Instytut Pamięci Narodowej, Dowództwo Garnizonu Warszawa, Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie, 2. Mazowiecki Pułk Saperów w Kazuniu, Muzeum – Miejsce Pamięci Palmiry, Kampinoski Park Narodowy, Powiat Warszawski-Zachodni, Gmina Czosnów, Gmina Izabelin i Kapituła Kampinosko-Bielańska. Dzięki ich zaangażowaniu, historia Palmir pozostaje żywa i przekazywana kolejnym pokoleniom.

Cmentarz-Mauzoleum w Palmirach to symboliczne miejsce pamięci narodowej, gdzie spoczywa przeszło 2 tysiące Polaków zamordowanych przez Niemców w okresie od 1939 do 1943 roku. Wśród ofiar znajdują się wybitni przedstawiciele polskiego życia politycznego, społecznego, kulturalnego i zawodowego. To tutaj leżą m.in. marszałek Sejmu Maciej Rataj, wiceprezydent Warszawy Jan Pohorski, olimpijczyk Janusz Kusociński oraz profesorowie Uniwersytetu Warszawskiego Stefan Kopeć i Kazimierz Zakrzewski.

Palmiry to nie tylko miejsce cierpienia i śmierci, ale także symbol oporu i ducha walki o wolność. To miejsce, które przypomina nam o heroizmie Polaków i zobowiązuje nas do zachowania ich pamięci. Cześć i chwała bestialsko pomordowanym w Palmirach! Niech pamięć o Nich przypomina nam zawsze o naszych korzeniach i wartościach.